MHP'de bir süre önce yenilenen İl Yönetimi, saha çalışmaları ve istişare toplantılarıyla yoğun bir mesai yürütüyor. İl Başkanlığına getirilen Murat Öner, hem esnaf hem de sanayici yönüyle önemli başarılara imza atmış bir isim. İlginç hayat hikayesiyle dikkat çeken Murat Öner, "1991 yılında esnaflığa başladım, 12 yıl kahvehanecilik yaptıktan sonra 2003 yılında sanayide dükkan açtım. Esnaflık yaparken bir çay kazancısı bizi dolandırınca, çok zoruma gitti. 'Ben salak mıyım, ben de bunu yaparım' dedim ve sanayiye gidip dükkan açtım. 2004 yılının sonunda yanımda 54 kişi çalışıyordu. 2006 yılında Hüseyin Çöllü adlı arkadaşımla ortaklığa başladık, işleri daha da büyüttük" diye konuştu.

          30 YIL SONRA ÜNİVERSİTE OKUDU

          Üniversiteye hazırlanan kızını motive etmek için liseden mezun olduktan 30 yıl sonra üniversite sınavına girmeye karar verdiğini belirten Öner, "Sosyoloji bölümünü kazandım ve okuyup bitirdim. Derslerden büyük keyif aldım. Ama ordan bana sadece bir diploma verdiler, ben zaten 30 yıllık sosyologdum. Her zaman halkı zaten gözlemliyorum. Şu anda da Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisiyim. Okula dışardan devam ediyorum. İnşallah bu  bölümü de bitireceğim. Öğrenmenin yaşı yok. İnsan azmettiğinde her şeyi başarıyor" ifadelerini kullandı.

          VATANDAŞA SARILMAK GEREKİYOR

          İl Başkanlığı konusunda da bir hayli iddialı olan Murat Öner, vatandaşa dokunmak hatta sarılmak gerektiğini vurguluyor. Hedeflere ulaşmak için en önemli şeyin ânın en iyi  şekilde değerlendirmesi olduğunu anlatan Öner, "Bir kanaldan bir yere su ulaştırmak için öncelikle o kanalı suyla doldurmak gerekir. Gönlümüzden geçen, herkese dokunup önümüzdeki dönem Manisa'dan 4 milletvekili çıkarmak ve büyükşehir belediyesini bir kez daha kazanmak. Manisa muhafazakar ve milliyetçi bir yapıya sahip. Eğer insanlara dokunabilirsek, kendimizi iyi anlatabilirsek bu ulaşılmayacak bir hedef değil" şeklinde konuştu.

          MEDYA SORUNLARI KÖPÜRTÜYOR

          Sahada hergün vatandaşla buluştuklarını ve yaşanan ekonomik sıkıntıları gördüklerini ifade eden MHP İl Başkanı Öner, "Ülkenin durumu belli, herkeste bir ekonomik sıkıntı var, bir homurdanma var ama seçime de 1.5 yıl var. Her bir gün önemli, çalışmak lazım. Hayal gibi görününler, çalışmayla olmayacak şeyler değil. Bir de dünyanın bir konjektörü var, bazı şeyleri dünya konjöktürü belirliyor. Bunu anlayamazsak lokalde  değerlendirme yapamayız. Bazı  sıkıntılar var ama medya da bunları köpürtüyor. Zaten Gezi Olayları'nda, 15 Temmuz'da gördük bu köpürtmelerin sonucunu. Başarılı olamayacaklar" diye konuştu.

          YÜZDE 50 ZAMMI ANLAMAK ZOR

          Son dönemde yaşanan döviz artışı ve fiyatlardaki zamların doğal olmadığına da işaret eden Öner, şöyle konuştu:  "Geçinmek gerçekten zor, aynı yerde biz de yaşıyoruz. Eve gidiyorsun, pazar parası 100 lira bıraktım mı, hanım 'ne bu sadaka mı veriyorsun?' diyor. Gerçekten doğru, ekonomik sıkıntılar var. 1-1.5 aydır alakasız şeyler oluyor. Ülkede yüzde 40, 50 artacak ne oldu? Suni birşeyler var. Gidiyorsun şeker, yağ bulamıyorsun. Kahveye aldığımız bir kaza ayrının fiyatı 19 TL'den 30 TL'ye çıkmış. Yüzde 10 zammı anlarım, üzde 20'yi de anlarım ama 30 liraya çıkmasını anlamak zorlaşıyor. Burda başka birşey var."

          DÜNYA DÜZENİ YENİDEN DEĞİŞİYOR

          Yaşananların yeni dünya düzeni kurgusuyla ilgili olduğu görüşünü ortaya atan Öner, "2. Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan dünya düzeni yeniden değişiyor. Yeni dünya düzeninde Türkiye yer alıyor ve ön almaya başladı. Bunları algılamadan bu oyunu çözemeyiz. Somali'de bizim ne işimiz var, Yemen'de ne işimiz var? Libya'da ne işimiz var? Bizim buralardaki işlerimizden, eski  dünya düzenindeki aktörler rahatsız oluyorlar. Bizim devletimizin kayıtlı tarihi 5 bin, kayıtsız tarihi 20 bin yıl. 20 bin yıldır bisiklet sürüyor. Bizim bisiklet sürmeyi unuttuğumuzu düşünenler, hataya düşerler ve yanlışa da düşüyorlar" şeklinde konuştu.

          BÖYLE MİLLİYETÇİLİK, DEVLETÇİLİK OLMAZ

          Millet İttifakı'nı eleştirirken, ittifaktaki partilerin hangi  ortak paydayla bir araya geldiklerini merak ettiğini kaydeden Öner, "İYİ Parti ile HDP'nin, Saadet ile CHP'nin ortak kümesini söyleyebilir misiniz? 'Cumhurbaşkanı gitsin, kim gelirse gelsin' diyorlar. Böyle bir milliyetçilik, devletçilik yok. Kurtuluş Savaşı'na gideriz o zaman, Yunanlılara çiçek sunanlardan ne farkımız kalır? Vatandaşa biz bunları anlatıyoruz. Bizim cephemiz Manisa ve Manisa'da bunu anlatıyoruz. Devlet Bey'in her konuşması bana göre 2 sene sonra anlaşılan konuşmalar. Toplantılarımızda bu konuşmaları tartışıyoruz" ifadelerini kullandı.

          EMPATİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

          MHP İl Başkanı Öner, parti teşkilatındaki çalışma sistemini anlatırken de "Toplatılarda kendi hatalarımızı ortaya koymaya çalışyoruz, empati yapmaya çalışıyoruz. Benim yaptığım yanlışlar var mı, bunları tartışıyoruz. Yöneticilerin trübünde değil, sahanın içinde olmaları lazım. Trübünden alkışlamakla olmaz bu. Antrenman gibi değil, topu vereceksin oynayacak herkes. Dokunabildiğimiz insan bizim insanımız. Sabahdan gece yarısına kadır çalışacağız, insanlara dokunup anlatacağız. İkna ettiklerimiz oluyor ama önyargılı olanları ikna edemediğimiz de oluyor. Onlarla da başka şeyler, ortak alanlardan konuşuyoruz" dedi.

          CENGİZ BAŞKAN'A TEVECCÜH VAR

          Manisa'da yaşanan sorunların, Manisa'nın daha 'büyükşehir' olma potansiyeli yokken büyükşehir olmasından kaynaklandığını da anlatan Öner, sözlerini şöyle sürdürüd: "Şehre büyük bir pantolon giydirildi. Kemerle sıktık ama sağından solundan bol geldi. Büyükşehir belediyemiz 4 seneye yakın bunlarla uğraştı, birşeyleri oturtmaya çalıştı. Bazı sorunlar oluyor, görülüyor ve geri dönüşlere de çözümler üretiliyor. İnşallah pandemi sürecinden kurtulacağız. Cengiz (Ergün) Başkan da sahaya inmeye başladı. Vatandaş memnun olmasa, 3 dönem oy atmazdı. Bazen kara propaganda yapılıyor ama seçimlerde alıyoruz. Demek ki halkın tevveccühü var."