MHP Manisa İl Başkanı Murat Öner, son günlerde CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ve bazı partililerin MHP'li Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik gerçek dışı açıklamalarda bulunduğunu savundu. Balaban'ın bilgi sahibi olmadan fikir üreterek partisini küçük düşürdüğünü belirten Öner, "Bahsettiği sözde suçlamalar kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün, meclis toplantısında gerekli açıklamayı yapmış, Sayıştay denetim raporları ile ilgili herhangi bir kamu zararı olmadığını net bir şekilde anlatmıştır" diye konuştu.

         'KULAKTAN DOLMA BİLGİLER'

         Sayıştay Raporunda, Gelir Yönetiminde Sağlanan Başarının Etkili Olduğu, Bütçe Yönetiminde Dengenin Korunduğu ve Manisa Büyükşehir Belediyesinin bütçesinin 2020 yılında bütçe fazlası verdiği net bir şekilde ifade edildiğini kaydeden Öner, "Kaldı ki Büyükşehir Belediyemiz, 30 Büyükşehir Belediyesi arasında 2020 yılı bütçe performans birincisidir. Bu başarıyı kıskanıyor olsa gerek ki, böylesine dedikodu ve kulaktan dolma bir ağızla adeta ezbere konuşarak Büyükşehir Belediyemizi karalamaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

         'SPİLAŞ'TA BİR USULSÜZLÜK YOK'

          Tartışmalara konu olan Büyükşehir'e bağlı SPİLAŞ AŞ'nin gelirlerinin Büyükşehir kasasında kaldığını vurgulayan Öner, sözlerini şöyle sürdürdü: "Belediyemiz bu reklam alanlarını ihaleye çıkararak 3. kişilere verebileceği gibi Büyükşehir Belediye Meclisimizde kabul edilen gelir tarifesi üzerinden de kiraya verebilir. Belediyemiz gelir tarifesi yöntemini seçmiştir ve Manisalıların parası, hemşerilerimizin cebinde kalmıştır. Dolayısıyla Sayıştay’ın bulgusunun tavsiyeden ibaret olduğunu bir kez daha hatırlatıyor, yapılan denetimlerde de SPİLAŞ’ta bir usulsüzlük görülmediğini ifade ediyoruz.

         'OTOPARK PARALARI İDDİASI ASILSIZ'

         Sayın İl Başkanının otopark paralarının Belediyenin hesabına aktarılması ile ilgili asılsız suçlamalarını da kendisine aynen iade ediyoruz. İl genelindeki otopark yerlerinin proje çizimi, kamulaştırması ve inşaatı sürecinde Büyükşehir Belediyemizin otopark hesabında bakiye olmadığı için Belediyemizin hesabından otopark hesabına kaynak aktarılmıştır. Otopark gelirleri arttıktan sonra Belediyemiz hesabından yapılan yatırım bedeli otopark hesabından tekrar geriye aktarılmıştır. Durum bundan ibaret. Yani hesaplar arasında mahsuplaşma söz konusu. Bu durumu sanki usulsüzlük olarak Sayın İl Başkanının açıklaması, maalesef kendini içinden çıkılması zor bir duruma düşürmektedir.

         'ÇEVRE KATKI PAYI BAKANLIĞA AKTARILIYOR'

         Sayıştay Raporuna konu olan MASKİ’nin Çevre Katkı Payı ile ilgili gerçekler de şu şekildedir. Çevre Katkı Payı, su gelirlerinin yüzde 1’i üzerinden hesaplanarak ilgili bakanlığa aktarılır. MASKİ, devletten alacağı KDV iadelerine karşılık Çevre Katkı Bedellerini göstermiştir. Kısacası karşılıklı bir hesaplaşma yapılmıştır. Hal böyleyken, bir siyasi partinin il başkanının ve onun medyası gibi davranarak, araştırmadan, cevap hakkı gözetmeden dedikodu ve iftiradan ibaret olan bu açıklamaları gerçek dışı ve asılsızdır."