Manisa Mimarlar Odası Başkanı Mahir Gülhan, kent merkezinde yaşanan trafik ve otopark sorununun çözümü için çarşı bölgesinin trafiğe kapanması gerektiğini söyledi. Gülhan, "Çevrede büyük otoparklar yapılmalı, çarşı merkezinde günün büyük bölümü sadece ücretsiz ring araçları olmalı. İnsanlar araçlarını otoparka bırakıp çarşıda rahatça dolaşabilmeli" dedi.


1989 yılından beridir yeni imar planını bekleyen Manisa'da, bu konudaki çalışmalar son hızla devam ediyor. Ancak daha çok yeni yerleşim yerlerini düzenleyen plan, çarşı merkezi için herhangi bir yenilik getirmiyor.

Üzüm bağları eğitimli köpeklere emanet Üzüm bağları eğitimli köpeklere emanet

Bu bölgedeki dar cadde ve sokaklar, eski ve sağlıksız binalar, trafik ve park soruna ilişkin elle tutulur bir proje yok. Manisa Mimarlar Odası Başkanı Mahir Gülhan, Büyükşehir ve  merkez ilçe belediyelerinin acilen hem bir kent deprem haritası, hem de trafik haritası hazırlayarak çarşı bölgesinde hem yapılaşma, hem de altyapı konusunda önemli bir revizyona  gitmesi gerektiğini söyledi.
ESNAF DA YAYALAR DA ÇOK RAHATLAR
Trafik ve park sorununun, merkezde esnafın yoğun olduğu  bölgelerin trafikten arındırılmasıyla çözülebileceğine işaret eden Gülhan, bu konuda Denizli ve Uşak gibi illerde iyi örnekler olduğunu ve bunun yapılması durumunda hem esnafın çok rahatlayacağını, hem de insanların rahat şekilde alışveriş yapabileceklerini söyledi.

Gülhan, "Bu gidişle kısa süre sonra şehir merkezine arabayla girmem mümkün olmayacak, çok fazla yoğunluk var. Bizim bu konudaki önerimiz, merkezdeki bazı bölgelerin trafiğe kapanması. Avrupa'da çoğu şehirde bu var, Türkiye'de başarılı örnekleri bulunuyor.

Şehirde belirlenen alanlara araçlar sadece belirli saatlerde girebilmeli" diye konuştu.
MERKEZDE ÜCRETSİZ RİNG ARAÇLARI OLMALI
Eski garaj bölgesine ve merkeze yakın birkaç bölgeye büyük kapalı otoparklar yapılabileceğini ve şehir merkezine gelenlerin araçlarını buralara park edebileceğini anlatan Gülhan, "Şehrin merkezine kadar arabayla girmek zorunda değiliz.

Böyle alanlar var ama değerlendirilmiyor. Bu alanlar otoparka dönüşse, otoparklar ile şehir merkezi arasında sadece ücretsiz ring araçları çalışsa, insanlar aracını park eder, yürüyerek veya ring aracıyla istediği yere gider, işini bitirince de aynı şekilde dönüp aracını alır.

Bu yapılarsa şehir ferahlar, esnaf mutlu olur, ticaret canlanır. İnsanlar da yaya olarak şehir merkezinde çok rahat gezer" ifadelerini kullandı.
İMAR PLANINDA KOLAYA KAÇILDI
Manisa Mimarlar Odası Başkanı Mahir Gülhan, çalışmaları devam eden kent imar planının kendi itirazları pek dikkate alınmasa da Manisa için önemli olduğunu, ancak bunun yanı sıra acilen bir deprem haritasının çıkarılıp riskli tüm binaların yıkılması veya elden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Gülhan, yeni imar planı, kentsel dönüşüm projeleri, deprem gerçeği, trafik sorunu ve benzer diğer konulara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: "Manisa'nın sıkışıklığı biliniyor.

Yeni planla ilgili bizim itiraz ettiğimiz konulardan biri, planın mevcut dokuya nefes aldıracak, rahatlatacak düzenlemeler içermemesiydi. Bu konuda biraz kolaya kaçılmış.

Yeni bölgelerin planlarının yapılmasından öteye geçilmemiş. O bir ihtiyaç ama artık kentin merkezine de dokunulmazı gerekir. Bunun için öncelikle bir deprem haritasının çıkarılması lazım.
DEPREM HARİTASI ACİLEN ÇIKARILMALI
İzmir'de bir deprem oldu ve bunun sonuçlarını tüm bölgeler yaşadı. Manisa'nın da bunu çekmemesi lazım.

Bunun için de şimdiden önlemlerin alınması gerekir. Depreme dayanıksız binaların tespit edilmesi lazım. Şu anda böyle bir tespit yok.

Ayrıca şehir merkezinde parsel bazında dönüşüm değil, ada bazında dönüşüm yapılmalı. Şehirde öyle bir tıkanma var ki, bir süre sonra şehre arabayla girilemeyecek. Ada başına dönüşümle belli adalarda otopark alanları oluşturulup bu sorun çözülebilir.
GEÇMİŞDE DE ÇOK MÜCADELE VERDİK
Eski binaların kendiliğinden yıkılmasını bekleyemeyiz. Manisa'nın merkez dokusu çok eski. 1970'lerden başlıyor, 40-50 senelik binalar var. Eski binaların içine boyuyorlar, dışına giydirme yapıyorlar, yeniymiş gibi satıyorlar.

Ne zaman başımıza kaza bela gelse, o zaman aklımız başımıza geliyor. Kimileri, 'Manisa'daki mimarlar böyle bina  yapmış' deyip, bizi suçluyor. Şehrin genel karakterine karar veren biz değiliz.

Geçmişte bizim oda başkanlarımız, büyüklerimiz bu konularda büyük mücadele verdiler. Biz doğruları söylemek zorundayız ama yeni imar planı ile ilgili açıklamamızdan sonra eleştiri aldık. Bize 'cahil' diyen oda başkanları oldu.
MANİSA'YA HİZMET ETMEK İÇİN VARIZ
Biz kendi kurumsal kimliğimizle, ilgili kanun ve yönetmeliklere göre konuşuyoruz. Planlamalar kanun ve kriterlere uygun olarak yapılmalı.

Bizim imar komisyonumuz var, bunları günlerce inceledik. Bilemediğimiz konularda danışmanlarımıza  danıştık. Bunları tespit ettikten sonra yaklaşık 20 maddelik bir açıklama yaptık.

Bunları inceleyelim, yapılabiliyorsa revize edelim dedik. Biz Manisa'da yaşıyoruz, çalışıyoruz. Manisa'ya hizmet etmek için varız. Bizim de fikirlerimizi dinlesinler istiyoruz. Biz bunun için katkıda bulunmak istiyoruz.
PLAN HAZIRLANIRKEN BİZE DANIŞILMADI
İmar planları hazırlanırken, 2 sene önce bir toplantı yapıldı. Onlar yaptıkları çalışmaları anlattılar.

İlk toplantıydı, 'bundan sonra da plan oluşunca size planı anlatacağız' dediler. Çok bekledik ama bilgilendirme olmadı. Planlar meclise sunulmadan bir toplantı yapıldı. Biz planın bitmişini gördük, plan hazırlık sürecinde bize danışılmadı.

Biz o süreçlerin içinde olmak isterdik. Daha sonra inceleyip görüşlerimizi açıkladık. Sanki planın tamamına itiraz ediyormuşuuz gibi, süreci  baltalamak istiyormuşuz gibi yansıtıldı. Türkiye genelinde odalarımız genelde böyle görülüyor. Bizim istediğimiz şeyler Manisa halkının çıkarları içindir.
YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASI SÜRÜYOR
İmar planıyla ilgili İzmir Şehir Plancıları odası yürütmeyi durdurma davası açtı. Biz de oda olarak bu davaya müdahiliz. Mahkeme, Büyükşehir Belediyesi'nden savunma aldı.

Şimdi bir bilirkişi atanacak ve bilirkişi dosyaları inceleyecek. Mahkemeler bu tür davalarda son 2-3 yıldır yürütmeyi durdurma kararı vermiyor. Dava 2-3 sene sürecek, bu süre zarfında imar planları gerekli yerlerde onaylanacak, tapular çıkacak.