Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün ilkokul öğrencileri arasında düzenlediği 'Gıdanı İsraf Etme, Gıda Kahramanı Ol' konulu resim yarışması sonuçlandı. Yarışmada 1. ve 2. sınıf kategorisinde Kırkağaç  Mehmet Günek Türkbirliği İlkokulu'ndan Zeynep Su Taşkıran, 3. ve 4. sınıf kategorisinde Soma Bilim ve Sanat Merkezi'nden Bennu Okur oldu.

          Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen Gıdanı Koru Kampanyası Farkındalık Oluşturma Projesi kapsamında İlköğretim çocuklarında gıda kaybı ve israfı ile ilgili farkındalığı arttırmak, gıda israfı ile ilgili bilinç oluşturmak amacıyla düzenlenen resim yarışması sonuçları belli oldu. 'Gıdanı İsraf Etme, Gıda Kahramanı Ol' sloganıyla düzenlenen resim yarışmasına ilkokul öğrencileri katıldı. Jürinin değerlendirmelerine göre 1. ve 2.sınıf öğrencileri ile 3. ve 4.sınıf öğrencileri olmak üzere iki kademede dereceye giren eserler belirlendi.

          BİRİNCİLERİN HEDİYESİ BİSİKLET

          'Gıda İsrafı İle Mücadele Et' temasıyla bu yıl ilk defa düzenlenen resim yarışmasında çocuklarımızın hayalleri ve yaratıcılıklarını ortaya koyarak gıda kaybı ve israfına yönelik farkındalık yaratmaları sağlandı.  Her kademenin birinci, ikinci ve üçüncüsüne ödül olarak bisiklet verildi. Jüri değerlendirmesinde dördüncü olan öğrenciler resim malzemeleri ile ödüllendirildi. Her kademede ilk 10’a giren öğrencilere madalya ve katılım sertifikası verilirken, ön değerlendirmeyi geçen 62 eser resim sergisinde sergilendi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Muradiye Organize Sanayi Bölgesi yarışmaya katılan 62 öğrenciye hediye çeki takdim etti.

          ÇOCUKLAR BAZI ŞEYLERİN DAHA ÇOK FARKINDA

          Vali Yaşar Karadeniz konuşmasında “Çocuklarımız birçok konuda bizlerden daha çok bazı şeylerin farkındalar. Bizleri birçok konuda uyarıyorlar. Biz de bu projeyle aslında çocuklarımızdan istifade ederek sanırım büyüklerde farkındalık yaratmayı onların gözüyle sağlamaya çalıştık. Özellikle son dönemde gıda bütün dünyanın ana gündem maddesi oldu. Elbette teknolojik gelişmeler önemli ama tüm bunları sürdürebilmenin ana güzergâhının da gıdadan geçtiğini artık hepimiz biliyoruz. Gıda ile ilgili de tarımsal faaliyet olarak üretim artışı ne kadar önemli ise gıda sanayinde gıdanın işlenmesi sürecinde meydana gelebilecek israflar, üretim artıklarının değerlendirilmesi de bir o kadar önemli. Yine gıdanın tüketilmesi aşamasındaki israfın azaltılması önemli” dedi.

          RESİM YARIŞMASINDA ÖDÜL ALAN ESERLER

          1.ve 2. Sınıf Kategorisinde Kazananlar:

          Birinci: Zeynep Su Taşkıran (2.Sınıf, Mehmet Günek Türkbirliği İlkokulu, Kırkağaç)

          İkinci: Emre Akdağ (2.Sınıf, İsmail Bali İlkokulu, Salihli)

          Üçüncü: Betül Ertok (2.Sınıf, Mustafa Beşikçioğlu, Alaşehir) 

          3.ve 4. Sınıf Kategorisinde Kazananlar:

          Birinci: Bennu Okur ( 4.sınıf, Soma Bilim ve Sanat Merkezi, Soma )

          İkinci: Nehir GÜVEN (3.sınıf, 23 Nisan Ulusal Egemenlik İlkokulu, Yunusemre)

          Üçüncü: Duru Doğruer (4.Sınıf, Akhisar Bilim ve Sanat Merkezi, Akhisar)