TBMM'de Manisa için bir araya geldiler TBMM'de Manisa için bir araya geldiler

Niğde Cumhuriyet Meydanında; Niğde Valiği, Niğde Belediyesi ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen "Topraktan Sofraya Niğde Patates Festivali" vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Gecenin sonunda düzenlenen konsere gençler adeta akın etti.Murat Karakaya (NİĞDE İGFA)- Niğde'de yapılan patates festivaline katılan Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Niğde'nin tarımın bel kemiği olduğunu söyleyerek, "Bu festivallerle İç Anadolu'nun incisi olan Niğde'mizi çok daha geliştirip daha güzel yerlere getireceğiz. Niğde, patates üretiminde birinci. Lahana ve çavdar üretiminde de ilk sırada yer alıyor" dedi. 

Ülkede toplam patates üretiminin yüzde 13'ünün Niğde'den karşılandığını belirten Vali Yılmaz Şimsek, "Böylesine önemli bir değeri tanıtmamız gerekiyor. Tanıtım yaparken de ilk önceliğimiz marka değerimizi artırıp, marka kent olma yolunda hızla ilerlemektir" dedi.

Yaptığımız festivaller ile Niğde'yi dönüştürüyoruz diyen Belediye Başkanı Emrah Özdemir, "Her ay bir festival yapacağız. Diğer illerden ve dünyanın farklı şehirlerinden misafirleri Niğde'de ağırlama şerefine ulaşmış olacağız" dedi. 

FESTİVALDE EMRE KAYA KONSERİ 

Konuşmaların ardından halk oyunu ekibi gösteri sundu, patatesin tarihsel sürecinin anlatıldığı video izletildi. Daha sonra kurdele kesen Sarıeroğlu, Vali Şimşek, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, AK Parti milletvekilleri Yavuz Ergun ve Selim Gültekin, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ve diğer protokol üyeleri, Patates Araştırma Enstitüsünce geliştirilen yerli patates
çeşitlerini inceledi, şeflerin hazırladığı 51 çeşit patates yemeğini tattı.

Katılımcılara ücretsiz patates cipsi, patatesli ve elmalı dondurma ikram edilen festivalde, patatesin topraktan sofraya uzanan serüveninin fotoğraflarla anlatıldığı sergi de açıldı. Sosyal medya fenomeni “Rıdvan Abi” lakaplı Rıdvan Çelik de mini bir gösteri düzenledi ve katılımcıları eğlendirdi.

Festival kapsamında düzenlenen konserde Niğdeli sanatçı Arzu Akdaş ve şarkılarıyla milyonlarca hayran kitlesine ulaşan genç sanatçı Emra Kaya sahne aldı.