Niğde’de “Gıda Denetim Seferberliği’’ başarıyla tamamlandı. Niğde İl Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş, Yıllık rutin denetimlerin yanı sıra 7 gün 24 saat önceden haber verilmeksizin de denetlemelerin yapılacağını belirtti.Murat Karakaya (NİĞDE İGFA)- Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatlarıyla 24-28 Ekim 2021 tarihleri arasında 81 ilde yürütülen ''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Niğde genelinde 446 işletmeye denetim gerçekleştirildi. Gıda üretim, gıda satış ve toplutüketim işletmeleri bu süreçte yoğun bir şekilde denetlendi.

‘’Denetim Seferberliği’’ ile başta tüketicilerde farkındalık oluşturup bilinçlendirilmesi, gıda üretim-satış yerlerinin bilgilendirilmesi ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve ilgili yönetmeliklerdeki görev ve sorumluluklarını hatırlatma, iş yerlerinin asgari teknik ve hijyenik şartlarını kontrol etmek amacıyla Gıda Mühendisi, Veteriner Hekim, Ziraat Mühendisi ve Teknikerlerden oluşan Gıda Kontrol Ekibi denetim faaliyetlerinde bulundu.

Yurtiçinde işletmelere önceden haber verilemeden yapılan denetlemelerle ilgili basın açıklaması yapan Niğde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yıllık denetim yanında  şüphe, şikayet, ihbar, inceleme amaçlı 7 gün 24 saat çalışmalar yapıldığını belirtti. 

Niğde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından,  "Vatandaşlarımızın da uygunsuzluktan şüphelendikleri işletme ve ürünlerle ilgili ihbarlarını ALO 174 Gıda Hattına yapmaları büyük önem arz etmektedir. Tüketicimiz, şüphe duyduğu, endişe ettiği veya birebir karşılaştığı kötü bir durumla alakalı olarak Alo 174 Gıda Hattımızı ve WhatsApp hattı olan 0501 174 0174 numaradan Bakanlığımıza ulaşarak ihbarlarını iletebilirler" denildi.