Çin'de 'ölümsüzlük meyvesi' olarak bilinen hünnapın Manisa'daki üretimi giderek artıyor. Demirci İlçesi'nin tescilli meyvesi olan ve kanser başta olmak üzere birçok hastalıktan koruduğu belirtilen hünnap, Türkiye genelinde tüketicilerden büyük ilgi görüyor. Manisa'da hasadına başlanan hünnap, alternatif ürün arayışındaki bölge çiftçisinin umudu oldu.

Doğadaki en önemli antioksidan ve C vitamini deposu olarak bilinen hünnap, meyvesinin yanı sıra yaprağı, çiçeği ve çekirdeğiyle tam bir şifa deposu. Anavatanı Çin olan hünnap, tarih boyunda 'ölümsüzlük meyvesi' olarak adlandırılmış. Türkiye'de tüketimi hızla artan hünnapın en önemli üretim merkezlerinden biri Manisa'nın Demrici ilçesi. Demirci'de halen yaklaşık 462 dekarlık alanda yaklaşık 30 bin hünnap ağacı bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde hasadına başlanan hünnap, Türkiye'nin birçok noktasına gönderiliyor ve iyi para ettiği için üretimi hızla artıyor.

ÜRETİMİ HER YIL ARTIYOR

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Demirci'de hünnap üretimini yaygınlaştırmak için bir süre önce 'Hasadını Kasaya Koy, Coğrafi İşaretli Demirci Hünnabına Doy' adlı bir proje geliştirmişti. Bu kapsamda hasat mevsiminin başlamasıyla birlikte ilçede üreticilere boylama makinesi teslimi ve kasa dağıtımı gerçekleştirildi. Hasat çalışmalarına katılan İl Müdürü Metin Öztürk, “Yörenin kalkınması ve üreticilerimizin ekonomik refah düzeyinin arttırılması noktasında Hünnap önemli bir ürünümüz. Kapama bahçe üretimine geçilmesiyle birlikte Hünnabın üretim kapasitesi her yıl giderek arttırmaktadır" dedi.

SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK FAYDALI

Hasadı yapılan hünnabın başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin pek çok il ve ilçesine gönderildiğini belirten Öztürk, hünnapın sağlık açısından çok faydalı bir meyve olduğuna vurgu yaptı. Hasat törenine Demirci Kaymakamı Adem Kaya, Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, Demirci İlçe Tarım ve Orman Müdürü Faruk Şenyurt, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya, Manisa Büyükşehir Belediyesi Demirci Muhtarlık İşleri Şube Müdür Vekili Ali Rıza Dağhan, Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hayati İmrenlerli ve Söğütçük Muhtarı Mustafa Çiftçi ile üreticiler katıldı.

HÜNNAP NEDİR?

Hünnap hem antioksidan hem de bir C vitamini deposu olarak biliniyor. Meyvesi, yaprağı, çiçeği ve çekirdeği ayrı ayrı faydalı olan hünnap, vitamin ve mineral yönünden de zengin. Vitamin deposu hünnap aynı zamanda kalsiyum, potasyum, brom, lantan elementlerini de barındırıyor. Limondan 20 kat daha fazla C vitamini içeren hünnabın, B1 ve B2 vitamini yönünden zengin olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylı. Yüksek lif içeriği sayesinde besinlerin sindirim ve emilimini yavaşlatıp doygunluk hissi vererek kan şekeri regülasyonuna katkıda bulunan hünnap, doygunluk hissi vermesi ile obeziteye karşı da etkili bir meyve. Antioksidan içeriği sayesinde kansere karşı da koruyucu olduğu biliniyor.

Azmin zaferi Azmin zaferi

HÜNNAPIN FAYDALARI

- Antioksidanlar açısından zengindir.

- Uyku ve beyin fonksiyonlarını iyileştirir.

- Bağışıklığı artırır ve kanser hücreleriyle savaşır.

- Sindirimi iyileştirir.