19’uncu yüzyıl Osmanlı düşünce ve siyaset dünyasının öncü isimlerinden olan Ahmet Cevdet Paşa’nın hayatı ve eserlerinin ele alındığı “Uluslararası Ahmed Cevdet Paşa Sempozyumu” TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un da katılımıyla Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirildi.BURSA (İGFA) - Bursa'nın Osmangazi Belediyesi, kültürel değerleri yaşatmaya yönelik düzenlediği etkinlikler ile tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Bugüne kadar birçok önemli sempozyumun gerçekleştiği Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, “Uluslararası Ahmed Cevdet Paşa Sempozyumu”na ev sahipliği yaptı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un himayelerinde gerçekleştirilen sempozyumda, farklı üniversitelerden akademisyenler, Osmanlı hukuk sistemindeki en önemli gelişmelerden biri olan Mecelle-i Ahkam-ı Adliye’nin hazırlanmasında büyük gayreti olan Ahmed Cevdet Paşa hakkında bildirilerini sundu. 

Sempozyuma, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanı sıra; Bursa Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Bursa Milletvekilleri Atilla Ödünç, Ahmet Kılıç, Mustafa Esgin, Emine Yavuz Gözgeç, Osman Mesten, Vildan Yılmaz Gürel, İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Kaymakamı Ali Partal, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, akademisyenler ve davetliler katıldı. 

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, 19. yüzyılın en önemli şahsiyetlerinden biri olan Ahmed Cevdet Paşa’nın akademisyenler tarafından konuşulmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Katkılarından dolayı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür eden Şentop, “Tek bir yıldız gibi 19. yüzyılı aydınlatan Ahmed Cevdet Paşa’ya bugünlerde çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Emekli oldu, ilçeyi kar helvasıyla tanıştırdı Emekli oldu, ilçeyi kar helvasıyla tanıştırdı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, belediye olarak hayata geçirdikleri sosyal ve kültürel kültürel çalışmaların yanı sıra Osmangazi Belediyesi’nin kente değer katan projeleri ve hizmetleri konusunda katılımcılara bilgiler sundu. Fetih Müzesi’nin kubbe bölümünde sanal olarak ortaya koyulan resmedilen 6 Nisan 1326 tarihindeki Bursa’nın gerçeğini, Hisar bölgesinde ortaya çıkardıklarını belirten Başkan Dündar, “Yine Hisar bölgesinde yer alan Arkeopark’ta yaptığımız kazılar ile Bursa’nın binlerce yıllık tarihini gözler önüne seriyoruz. Bölgeyi adeta bir açık hava müzesine dönüştürüyoruz. ” diye konuştu.

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Çiftçi, Bulgaristan Balkan Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof. Dr. Orlin Sabev ve Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat da birer konuşma gerçekleştirdi.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gün boyu farklı konu başlıklarında gerçekleştirilen oturumlarda; Prof. Dr. Mehmet İpşirli, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Mustafa Kara, Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu, Prof. Dr. Kemal Sözen, Prof. Dr. Margarita Dobreva, Dr. Kübra Fettahoğlu, Doç. Dr. Hristiyan Atanasov, Dr. Ahmet Zeki İzgöer, Dr. Funda Songur ve Semra Işın katılımcılara Ahmed Cevdet Paşa’nın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verdi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, günün anısına TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a bir tablo hediye etti. TBMM Başkanı Şentop, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde eğitim alan Akıncılar Geleneksel Okçuluk Kulübü öğrencilerinin ok talimini izledi. Daha sonra ok ve yayı eline alan Şentop, üst üste başarılı ok atışları yaptı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, daha Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini ziyaret etti.