Üzüm bağları eğitimli köpeklere emanet Üzüm bağları eğitimli köpeklere emanet

Sebze ve meyve fiyatlarının hızla artması, semt pazarlarında faaliyet gösteren esnafın geleneksel satış yöntemlerinin de değişmesine neden oldu. Daha önce ürünlerine kilo fiyatını yazan esnaf, artık meyve sebzeyi daha ucuz gösterebilmek için 'yarım kilo' fiyatlarını kullanıyor.

Türkiye’deki yüksek enflasyonun yansımaları semt pazarlarındaki tezgahlarda da kendini gösteriyor. Alım gücü düşen vatandaşlar yüksek fiyatlar karşısında bütçelerini zorlarken, pazarcılar ise kilo fiyatı yüksek olan birçok ürünün etiketine yarım kilo fiyatını yazmayı tercih ediyor. Vatandaşlar bir ürünü almak istediklerinde ilk fiyatı görerek hareket ettiklerini, sonrasında etiketin yarım kilo olduğunu görünce şaşkınlık yaşadıklarını belirtiyor. Bu durum, kimi zaman pazarcı ile alış veriş yapan vatandaşı karşı karşıya getiriyor.

          PAZARLAR, MARKETE GÖRE UCUZ

  Pazarcılar, yüksek fiyat eleştirisinde bulunan vatandaşlara kendilerinin de ürünleri pahalı aldığını belirterek karşılık veriyor. Fiyat tartışmaları olsa da pazar fiyatlarının market fiyatlarına oranla çok daha uygun olması dikkat çekiyor. Özellikle domates, sivri biber, salatalık, muz gibi ürünlerde pazardaki fiyatlar marketlere göre nerdeyse yarı yarıya düşüyor.