Kış aylarına girilmesiyle birlikte ülke genelinde olduğu gibi Manisa’da da semt pazarlarındaki fiyatlar gün geçtikçe artıyor.  Tezgahlardaki ürünler vatandaşların alım gücünü zorlarken, 10 liranın altında meyve sebze bulmak neredeyse imkansız.

ETİKETLERDE ‘YARIM KİLO’ DÖNEMİ

Resmi enflasyon rakamlarının yüzde 86’lara dayandığı Türkiye’de alım gücünü arttırmaya yönelik çalışmalar yapılsa da fiyatlarda yükselişler devam ediyor. Manisa’daki pazarlarda 10 liranın altında kışlık sebze ve meyve bulunmuyor. Pazar esnafı, artan maliyetler nedeniyle bu fiyatların altında satış yapmalarının mümkün olmadığını belirtiyor. Bazı esnaflara fiyatları daha düşük göstermek için etiketlere ‘yarım kilo’ ücreti yazmayı tercih ediyor. Böylelikle müşterilerin psikolojik olarak daha kolay alışveriş yapabildikleri ileri sürülüyor.

Murat Öner dualarla anıldı Murat Öner dualarla anıldı

GİRDİ MALİYETLERİ HERGÜN ARTIYOR

Perşembe günü kurulan semt pazarında alışveriş yapan vatandaşlar fiyatların düşmemesinden, pazarcılar ise artan girdi maliyetlerinden dert yandı. Özellikle kalabalık aileler kilosu 10-20 lira arasında değişen kış sebze ve meyvelerinin bütçelerini zorladığını, bu nedenle her istediklerini alamadıklarını ifade etti.  Pazardaki bazı ürünlerin ortalama fiyatları TL bazında şöyle: Lahana 10, karnabaharın 20, elma 10, mandalina 15, armut 15, muz 20, salatalık 15, taze fasulye 18, pırasa 12, turp 10, brokoli 15, kereviz 15, domates 15, mantar 35.