Manisa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, devam eden bir dizi projenin hayata geçmesiyle birlikte il genelindeki tüm sağlık hizmetleri binalarının yenileceğini söyledi. Erkuş, Şehzadeler ilçesinde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Yunusemre’ye bağlı Akgedik bölgesine ise rehabilitasyon merkezinin yapılacağının müjdesini verdi.

Performans öğrencileri yarışmalara hazırlanıyor Performans öğrencileri yarışmalara hazırlanıyor

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, il genelinde yapılacak olan yatırımlar hakkında Manisa Manşet Gezetesi’ne açıklamalarda bulundu. İlçelerde eksik olan ve yenilenmesi gereken binalar için çalışmaların devam ettiğini belirten Erkuş, bazı ilçelerde yaşanan doktor sorununun Haziran ayı itibariyle çözüme  kavuşacağını, Manisa’nın sağlık alanında kendi kendine yetebilmesi için çaba sarf ettiklerini söyledi. Erkuş, amaçlarının Manisa'da en modern ve yaygın sağlık hizmeti sunmak olduğunu söyledi.

SALİHLİ VE AKHİSAR'A YENİ HASTANE

İlçelerde sağlık hizmet binası eksikliklerinin olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, “Bunlardan bir tanesi Salihli. Salihli’nin hastanesi ihaleye çıktı. İhalesini bakanlığımız iptal etti, ancak yenilenme sürecinde hızlıca firmaya teslim edilecek. Yine Akhisar’da iki tane eksik olan binamız var. Projesi bitti ve birkaç ay içerisinde ihaleye çıkması bekleniyor . Saruhanlı Devlet Hastanesi eski olan binalarımızdan. 50 yataklı olarak yatırıma dahil edildi. Yatırımlar Genel Müdürlüğü ve bakanlığımız ile beraber proje aşamasında.  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Alaşehir’de yoktu, şuanda yatırıma dahil edildi, sondaj çalışması yapılıyor. Kula Devlet Hastenesi’nin açılışı yapıldı. 6 Haziran itibariyle hizmete başladı. Çok güzel bir binamız oldu” dedi.

ŞEHZADELER’E AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

Kentin merkez ilçelerinde yapılacak projelerden de bahseden İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkuş, “Şehzadeler’de bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi projemiz var. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. Milletvekillerimiz de bu proje ile yakından ilgileniyor. Diğer yandan ruh sağlığı binamız var, bir bölge hastanesi. Yenilenmeye ihtiyacı var. İnşallah Akgedik bölgesinde bir yatırım planı var. Oranın yer tahsisi yatırım planında. Orası ise ilgili imar aşaması, proje ve ihale şeklinde hayata geçecek. Manisa’daki tüm binalar böylece yenilenecek” diye konuştu.

YAŞLILARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Manisa’da yaşlı ve yaşlanama oranı yüksekliğine dikkat çeken Erkuş,  “Yaşlılarımıza yönelik evde bakım hizmetleri ile ilgili projeler yaptık. Hala devam ediyoruz. Beslenme ve yara bakımı ile ilgili personele eğitim verdik. Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve Valilik, hemşehri dernekleri ile  vatandaşlarımıza yönelik evlerine giderek onların ihtiyaçları doğrultusunda çalışma yaptık. Bu yönde Evde sağlık birimlerinin daha aktif olması önemli. Ayrıca belediyelerimiz ile birlikte yatak ihtiyacı olanlara yatak sağlanıyor.” şeklinde konuştu.

DOKTOR SORUNU HAZİRAN’DAN SONRA ÇÖZÜLECEK

Pandemi döneminde doktorların istifa yolunun kapatıldığını hatırlatan Emre Erkuş, bu yolun açılmasıyla birlikte Manisa’da da istifalar oldu ve özellikle Soma ve Kırkağaç bölgesinde yoğun oldu. Bu bölgelerde sağlık hizmetinin aksamaması adına diğer ilçelerimizdeki hastanelerimizde görevlendirme yapıyoruz.  İnşallah Haziran ayında iller arası atama ile Demirci, Gördes ve Soma’ya doktor kazandırma gayretindeyiz. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde doktorlarımızın mali ve sosyal iyileştirmelerini yaparak ihtiyaçlar giderilerek memnuniyet artacaktır. Vatandaşımızın il dışına sevkini önlemek istiyoruz. Manisa olarak kendimize yetebilecek düzeydeyiz. Üniversitemiz ile birlikte birbirimizi destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

KALP KRİZİ GEÇİRENLERİN ANINDA EKG’Sİ ÇEKİLİYOR

Kalp krizi geçiren vatandaşlara yönelik bir çalışmanın sürdürüldüğünü yd anlatan Erkuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kalp krizi geçiren vatandaşlarımız için artık ambulans hastanın evine gittiğinde EKG’sini çekiyor. Kalp krizi şüphesi  de varsa personel hastanın bulunduğu yerde EKG’sini çekiyor. Bu sonuç her gün bir nöbetçi kardiyoloji hekimine gönderiliyor.  O da belirli bir tedaviyi başlatmış oluyor. O sırada kan sulandırıcı iğnesi yapılacaksa yapılıyor. İlaçları verilecekse hemen veriliyor. Böyle bir çalışma yürütüyoruz. Bu diğer illerde de başladı.”

FELÇ GEÇİREN HASTAYA ANINDA MÜDAHALE

Öte yandan Erkuş, bir inme merkezi ile beraber özellikle felç geçirmiş vatandaşlar için bir çalışma yürüttüklerini belirterek, şehir hastanesinde bir hekimi ile anjio ile beraber felç geçirmiş hastanın damarlarına müdahale edileceğini dile getirdi.