CHP’li Başevirgen, Sayıştay'ın Tarım ve Orman Bakanlığı'na ilişkin 2020 raporunu değerlendirirken, "Sayıştay, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2019 yılı mali rapor ve tablolarında da doğru ve güvenilir bilgi içermediğine vurgu yapmış ve eksik bilgi uyarısında bulunmuştu. Bu sene yayınlanan rapora göre ise Bakanlığın yanlış uygulama ve hataları hız kesmeden devam etmiş. Denetim Görüşünün Dayandığı Bulgular kısmında Bakanlığa ait 17, ‘Diğer Bulgular’ kısmında da 19 tespit yapılmış ve yanlışlar tek tek sıralamış" diye konuştu.

BAKANLIK, SAYIŞTAY'I CİDDİYE ALMIYOR
Raporun ‘Diğer Bulgular’ kısmında; kesin teminat mektuplarının güncelleme yapılmadan gelir kaydedilmesinden, Bakanlık aleyhine sonuçlanan davalar neticesinde ilave kamu giderlerine yol açılmasına; araç kiralama hizmet alımı ihalelerinde ihale komisyonunca sınır değer hesabının yapılmamasından, yetkisiz olarak üretilen elit sınıftaki tohumluklara sertifika verilmesine kadar görülen tüm aksaklıkların belirtildiğini anlatan Başevirgen, "Sayıştay’ın 2019 yılında yapılan denetimlerde tespit edilen yanlışların ve usulsüzlüklerin düzeltilip düzeltilmediğine ilişkin yaptığı kontrollerde ise 36 bulgunun kısmen yerine getirildiği, 7 bulgunun hiç yerine getirilmediği, sadece 1 bulgunun tam olarak yerine getirildiği görülüyor. Yani Tarım ve Orman Bakanlığı Sayıştay Raporlarını hala ciddiye almıyor” ifadelerini kullandı.

DENETİMDEN GEÇMEYEN TEK BAKANLIK
Tarım Bakanlığı’nın 16 Bakanlık içerisinde Sayıştay Denetiminden geçemeyen tek Bakanlık olarak tarih yazmaya devam ettiğini belirten Başevirgen, “Kendi kurumsal kimliğini oturtamayan ve yaptığı iş ve işlemlerden haberi olmayan bir Bakanlığın, ülkemizin tarım politikalarına düzgün bir şekilde yön vermesini ve çiftçilerimizin derdine derman olmasını beklemek hayalperestlik olur. Sayın Bakan o koltukta oturmaya devam ettiği sürece daha çok Sayıştay Denetimlerinden sınıfta kalacağı açıktır” iddiasında bulundu.