Aşırı sıcak havalar, beraberinde bazı sağlık sorunlarında ciddi artışların yaşanmasına neden oluyor. Bu sorunların başında gelen kalp hastalıkları, hava sıcaklıklarının 40 dereceye yaklaştığı bu günlerde sık sık gündeme geliyor. Grandmedical Hastanesi Kalp Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahadır Çöllü, kalp krizi riskini arttıran sıcaklıkların aynı zamanda kalp damar hastalıkları ve tansiyon problemlerini beraberinde getirdiğini söyledi.

Sağlıkçılar ek ödeme taban ödemelerinin revize edilmesini istiyor Sağlıkçılar ek ödeme taban ödemelerinin revize edilmesini istiyor

Aşırı sıcaklar ve sıcaklığın artmasıyla ortaya çıkan nem oranı tansiyon, kalp damar hastalıkları ve kalp yetmezliğini tetikliyor. Grandmedical Hastanesi Kalp Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahadır Çöllü, kalp hastalarının sıcak havalarda dikkatli olması, özellikle yaşlı insanların öğle sıcağında zaruri olmadıkça dışarıya çıkmamaları önerisinde bulundu. Sıcak havalarda genişleyen kan damarlarının vücudun sıcaklığını düşürmeye çalıştığını, bu durumun da kalbi yorduğunu anlatan Dr. Çöllü, "Kalbin pompaladığı kanın daha çok cilde yönelmesi, diğer organların fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine engel olur. Sonuç olarak kalp yetersizliği olan kişiler için bu durum tehlikeli durumlara sebep olabilir" dedi.

İŞ YÜKÜ ARTAN KALP DAHA HIZLI ATIYOR

Yaz aylarında kalp sağlığının bozulmasının en önemli sebebinin sıcaklığın artmasıyla vücudun ısı dengesini korumak için yaptığı düzenlemeler olduğunu anlatan Dr. Çöllü, "Bu noktada dış ortamda değişen hava sıcaklığına karşılık vücutta bazı ısı dengeleme mekanizmaları aktif hale gelir. Terleme ve solunum yolu ile vücutta sıvı kaybı meydana gelir. Kan dolaşımı artar ve vücut sıcaklığı düşer. Ancak bu durum kan basıncının düşmesiyle sonuçlanır. Dolayısıyla damarlara daha fazla kan pompalamak için kalbin iş yükü artar ve kalp hızlı çalışmaya başlar. Kalp hastalarının ve kalp hastası olma riski taşıyan kişilerin sıcak havalarda ekstra dikkatli olmasını gerekmektedir" diye konuştu.

SICAK HAVALARDA KALP KRİZİ VAKALARI ARTIYOR

Yapılan araştırmalar ve ortaya konulan istatistiklere göre yaz aylarında kalp krizi vaka sayılarının arttığını ifade eden Dr. Bahadır Çöllü, "Bunun en büyük sebebi sıcaklığa bağlı olarak tuz ve elektrolit kaybı ile birlikte kanın pıhtılaşma oranının artmasıdır. Çünkü vücut ısısını düzenlemeye çalışan vücut terlemeye başlar. Bu durum terleme yoluyla birlikte tuz ve elektrolit kaybının yaşanmasına yol açar. Hepsi bir bütün şeklinde çalışan vücut sistemi bu durumdan etkilenmeye başlar. Önce damarlarda dolaşan sıvı hacmi azalır, sonra böbreklerden geçen kan miktarı azalmaya başlar. Bu noktada böbrek fonksiyonlarında bozulma meydana gelebilir. Vücut böbrekteki değişimi azaltmak için böbrek üstünden madde salgılamaya başlar ancak bu durum damarların büzüşmesine ve ani tansiyon yüksekliğine yol açar. Tüm bunların sonucunda kalp krizi riski gelişebilir" şeklinde konuştu.

RİSKİ AZALTMAK İÇİN BOL SU TÜKETİLMELİ

Özellikle kalp hastalarının sıcak havalarda yaşanan su kaybını gidermek için bol bol su içmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Çöllü, su içmek için susamayı beklememek gerektiğini, günde 2 litrenin üzerinde su içmenin ideal olduğunu söyledi. Dr. Çöllü, yaz aylarında kalp sağlığını korumak için ayrıca şu önerilerde bulundu: "Sıcaklığın en yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir. Genel olarak sabah veya akşam üzere dışarı çıkılabilir. Güneş ışınların en dik olduğu saatlerde dışarı çıkıldığında mutlaka önlem alınmalıdır. Şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi kullanılmalıdır. Kıyafetler açık renkli, ince ve pamuklu olmalıdır. Cilde nefes aldırmayan dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Daha hafif yemekler tercih edilmeli, yağlı kızartmalardan ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Kalp hastaları mutlaka yaz öncesi doktora görünmeli ve ilaçları konusunda düzenleme gerekip gerekmediğini öğrenmelidir."