Manisa 2 gün boyunca 57. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'na ev sahipliği yaptı. Dünyanın en önemli bisiklet organizasyonlarından olan turun 4. etabında, sporcular Manisa'nın simgesi olan Spil Dağı'na İzmir yönünden tırmandılar ama Manisa yönünden inemediler!

         Spil Dağı ulaşılması kolay bir yer olsa, muhtemelen bisikletçiler için dağa çıkışın bir de inişi olacaktı. Ayrıca Manisalılar Spil'e çıkıp bisiklet turnuvasını doğanın içinde izlemeyi tercih edecekti. Ancak ne bisikletçiler mevcut yoldan Manisa'ya inebildi, ne de Manisalılar bu muhteşem turu izlemek için o yoldan dağa çıkmayı tercih etti...

         Bir süre önce Spil'e 50 yıllık teleferik hayalini gündeme getirmiştik. Böylesine muhteşem ve şehre yakın bir dağa bu devirde teleferikle çıkamamak büyük bir talihsizlik. Doğru dürüst bir karayoluyla ulaşamamak ise tek kelimeyle ayıp! Özel aracı bulunan Manisalılar altyapısı sağlam, geniş ve konforlu bir yol yerine hala canları burunlarında, daracık ve dolambaçlı bir yoldan çıkabiliyor Spil'e. Aracı olmayanların ise zaten her gün gördükleri bu dağa tırmanma şansı yok!

         Oysa tarihi ve kültürel zenginliğiyle, muhteşem doğasıyla yaz kış insanları davet eten Spil'de herkesi ağırlayabilecek, eğlendirebilecek tesisler olmalıydı. İnsanlar dilediklerinde özel araçlarıyla veya toplu ulaşımla rahatça ulaşabilmeliydi. Teknolojinin imkanlarından faydalanıp 3-5 dakika içinde teleferikle Spil'e çıkabilmeliydi. Bu hem Manisa'da yaşamı çok daha güzelleştirir, hem de turizm gelirleriyle yerel yönetimleri ve esnafı ihya ederdi..

         Maalesef; karşımızda bir cennet duruyor, her gün bakıyoruz ama  ulaşamıyoruz!..