Akhisar Belediyesi'nin kırsal kalkınmaya destek amacıyla bir süre önce başlattığı 'her haneye 20 civciv projesi' Tarım İl Müdürlüğü engeline takıldı. Müdürlük, projenin çeşitli hayvan hastalıklarına davetiye çıkarabileceği gerekçesiyle uygun görülmediğini açıkladı. Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, projeyi durdururken uyarı yazısının siyasi olduğunu savundu.

         Yerel yönetimler, ekonomik kriz sürecinde vatandaşın kendi gıda ürünlerini yetiştirebilmesi için bir birinden ilginç projeler hayata geçiriyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda il genelinde vatandaşlara 100 bin adet çeşitli meyve fidanı dağıttı. Akhisar Belediyesi de hızla artan tavuk eti ve yumurta fiyatları karşısında, ilçede isteyen herkese 20'şer adet civciv dağıtma kararı aldı. Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, amaçlarının ilçede kırsal kalkınmayı desteklemek ve organik yumurta üreterek geleneksel köy tavukçuluğunu yaşatmak olduğunu açıkladı.

         HER AİLEYE 20 ADET YUMURTA TAVUĞU

         Her haneye, bölgenin coğrafi yapısına uyumlu, organik tavuk yumurtası üretimi için ideal bir ırk olan 'Atak-s' cinsi 20 adet tavuk vereceklerini belirten Dutlulu, belediyeden civciv almak isteyen herkesin bağlı bulunduğu mahalle muhtarlığına başvuru yapmasını istedi. Dutlulu, "Organik yumurta üreterek geleneksel köy tavukçuluğunu yaşatmak ve şehrimizde kümes hayvancılığının gelişimine katkı sunmak amacıyla kırsal mahallelerimizden başvuruda bulunan vatandaşlarımıza 20 adet ücretsiz tavuk dağıtacağız. Aşıları yapılmış civciv olarak başvuru yapan her haneye destekte bulunacağız" dedi.

         MANİSA TAVUK ÜRETİMİNDE 1. SIRADA

         Ancak muhtarlar başvuruları alırken, Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden bir uyarı yazısı geldi. Akhisar Belediyesi ile birlikte il genelindeki 17 ilçe belediyesi ve 16 ilçe ziraat odasına gönderilen yazıda, vatandaşa tavuk dağıtmanın bakanlık tarafından uygun görülmediği belirtildi. Bakanlığın ilgili kararının da yer aldığı yazıda, Manisa'nın Türkiye'de tavuk ve hindi eti üretiminde 1. sırada, yumurta üretiminde ise 2. sırada olduğu hatırlatıldı ve kanatlı üretiminde yapılacak en küçük hatanın, kanatlı endüstrisine büyük kayıplar verdirebilecek düzeyde olumsuzluklara neden olacağı belirtildi.

         TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN UYARI YAZISI

         Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: Kanatlı hastalıkları en fazla kanatlı hayvanların taşınması, farklı illerden kanatlı hayvanların gelerek virüs, bakteri gibi hastalık yapıcı etkenleri taşıması yolu ile olmaktadır. Ancak kanatlı hayvanlarda hastalık bulaşması çok hızlı olmakla beraber birçok hastalığı tedavi etme şansı bulunmamaktadır. Manisa ili ve ilçeleri olarak göçmen kuşların göç yollarının üzerine bulunmamız ayrıca salgın hastalıklar yönünder büyük bir risk teşkil etmektedir. Özellikle kuş giribi hastalığının son dönemlerde sıklıkla görülmesi ve yakın illerimizde görülen vakalar, Manisa ili olarak kanatlı işletmelerini ciddi anlamla tehdit etmektedir.

         'SALGIN HASTALIK RİSKİNİ ARTIRIR'

         Zaman zaman ilçe belediyelerinin, ziraat odalarının birlik ve sivil toplum kuruluşlarnın çeşitli projeler ile vatandaşlara tavuk, civciv gibi kanatlı hayvan dağıtımı yapıldığı yönünde duyumar alıyoruz. Bu konunun çok sayıda vatandaşa istihdam sağlayan, ükemize çok ciddi ihracat ve katma değer getirisi bulunan kanatlı sektörünü olumsuz yönde etkileyeceği öngörülmektedir. Kanatlı hayvanlarda salgın hastalık riskini artıran bu tür projeler bakanlığımızca uygun bulunmamakta olup, hayvancılık ile ilgili yapılması düşünülün projelerde il müdürlüğümüzün görüşünün alınması faydalı olacaktır."

         'DEVLET KÖYLÜDEN DEĞİL PTRONDAN YANA'

         Uyarıları dikkate alan Akhisar Belediyesi, projeyi durdurdu. Tavuk talebinde bulunan vatandaşlara ise bakanlığın ilgili yazısı ve il müdürlüğünün uyarısı gerekçe gösterildi. Ancak Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, uyarı yazısının siyasi amaçlı olduğunu ileri sürdü. Geçen yıl AK Partili Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin il genelinde vatandaşlara 60 bin ücretsiz tavuk dağıttığını belirten Dutlulu, "Tavukları AKP belediyesi dağıtınca hastalık yaymıyor, muhalefet belediyesi dağıtınca tehlikeli… Devletimiz gene tercihini çiftçiden ve köylüden yana değil patronlardan yana yaptı maalesef" açıklamasında bulundu.