TÜİK'e göre enflasyon yüzde 64, Manisa'da otopark zammı yüzde 150! TÜİK'e göre enflasyon yüzde 64, Manisa'da otopark zammı yüzde 150!

Manisa’da tren yolu hattının kuzeyinde kalan mahalleler, yıllardır yaşadıkları mahrumiyetlerin giderilmesini istiyor. Bu konuda seslerini yerel yönetimlere ve ilgili kurumlara duyurmakta zorlanan mahalle sakinleri, toplu taşımadaki sıkıntılardan hemzemin geçitlerde yaşanan sorunlara, ATM yokluğundan sokak köpeklerine kadar bir çok konuda yetkililerden destek bekliyor.

GÜNEY MAHALLELER SORUNLARLA BOĞUŞUYOR

Manisa’yı doğu-batı istikametinde ikiye bölen tren yolu, kentte yaşayan insanların sosyo-ekonomik durumlarını da belirleyen etkenlerden biri. Tren yolunun güney kısmında kalan eski yerleşim bölgelerinde kent sorunları büyük oranda çözüme kavuşurken, kuzeyde yeni kurulan ve imar sorunu nedeniyle bir türlü kentleşemeyen bölgeler çeşitli sorunlarla boğuşuyor. Nurlupınar, Kuşlubahçe, Barbaros, Horozköy, Fevzi Çakmak ve Atatürk Mahallesi’nin yanı sıra Muradiye ile Akgedik Mahallesi sakinleri de yaşadıkları yerlerin bir an önce ‘mahrumiyet bölgesi’ olmaktan çıkmasını istiyor.

BİNLERCE İMZA TOPLADILAR ATM GETİREMEDİLER

Güney mahallelerde Muradiye dışında hiç birinde bankaların para çekme makinası (ATM) yok. Nurlupınar’da vatandaşlar binlerce imza topladı ancak mahalleye bir ATM kurulmadı. Bu mahallelerin en büyük sorunlarından biri toplu taşımanın yetersiz olması. Şehir merkezine para çekmek için gelmek isteyen bir vatandaş onlarca dakika otobüs beklemek zorunda. Tren yolu hemzemin geçitlerinde vatandaşlar ya araçlarla içi içe tehlikeli bölgeden geçmek zorunda, ya da asansörü olmayan ilkel köprülerden. Muradiye başta olmak üzere tamamında sıkça su ve elektrik kesintileri yaşanıyor.