Malatya tarihinde önemli bir yere sahip olan Kernek Meydanı yapılan düzenlemelerin ardından gerçekleştirilen açılış töreniyle yeniden halkın hizmetine sunuldu. MALATYA (İGFA) -  Malatya tarihinde önemli bir yere sahip, türkülere konu olan Kernek Meydanı'nı yeni yüzüyle vatandaşların hizmetine sunduklarını belirten Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, " 'Malatya, Malatya bulunmaz eşin, gönülleri coşturur ayla güneşin. Anam anam Kernekli misin, Kernek'e gelmeye yeminli misin?' türküsüne konu olan Kernek Meydanı ile akan suyumuzun hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.   Nasıl ki atalarımız medeniyet, ilim irfan ve kahramanlık destanları yazdıysa biz de bu dönemde hizmet destanları yazmakla mükellefiz” diye konuştu.

MALATYA DENİNCE AKLA KERNEK GELİR

Malatya denince akla Kernek Meydanının geldiğini belirten MHP Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, bundan sonraki süreçte de Malatya’nın gelişmesi ve kalkınması için Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının katkı sağlayacağından şüphesi olmadığını söyledi. AK Parti Malatya il Başkanı İhsan Koca da Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin şehrin her noktasında çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Kerkek Meydanı gibi  mekânların şehrin ortak dili olduğunu açıkladı. AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, şehrin çok kıymetli bir il olduğunu belirtti. Malatva Valisi Aydın Baruş da kent için önemli bir mekânın açılışını yaptıklarını söylerken, Kernek Meydanı’na sahip çıkılması ve tekrar sosyal hayatın bir parçası haline getirilmiş olmasının önemine değindi.

TBMM'de Manisa için bir araya geldiler TBMM'de Manisa için bir araya geldiler

KERNEK ONUR ÖDÜLLERİ

Konuşmaların ardından Kernek Onur ödülleri törenine geçildi. İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz’a, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’a, Ampute Milli Takım Kaptanı ve Kalecisi Selim Karadağ’a, Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'nda dünya birincisi olan Feridun Balaban’a ‘Kernek Onur Ödülü’ verildi.  Ödül töreninin akabinde Malatya Eyvan Gurubu tarafından Kernek Türküleri seslendirildi. Daha sonra Tarkan Köylü tarafından kum sanatı gösterisi yapıldı.  Açılışın finalinde ise Malatyalı Türk Halk Müziği sanatçısı Selahattin Alpay konser verdi. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Sanatçı Selahattin Alpay’a Kernek Onur Ödülü, çiçek ve kayısı takdim etti. Konser gece geç saatlere kadar devam etti.