Kayıp yaşlı kadın için arama çalışması başlatıldı Kayıp yaşlı kadın için arama çalışması başlatıldı

Pandemi nedeniyle son iki yıldır hac ve umre yolcusu kabul etmeyen Suudi Arabistan, kısıtlamaların büyük oranda kalkmasının ardından yeniden kapıları açtı. Türkiye’de başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere umre ve hac organizasyonu yapan kuruluşlar da faaliyetlerine yeniden başladı. Manisa’da 1969 senesinden beri Hac ve Umre organizasyonu gerçekleştiren Yol Tur aracılığıyla umreye gidecek olan 20 kişilik ilk kafile yola çıktı. İstanbul Yeni Havalimanı’nda bilet ve bagaj işlemleri yapılan grup Cidde’ye hareket etti.

DÖVİZ YÜKSELİNCE UMRE FİYATLARI ARTTI

Yol Tur Organizasyon firma yetkilisi Hasan Kadri Adalı, yaklaşık 2,5 senelik umre hasretinin sona erdiğini, 27 ay aradan sonra seferlerin yeniden başladığını söyledi. Adalı, “Bugün sabah 06:40 yolcu ettiğimiz vatandaşlarımız 4 Haziran’da geri dönecek. İnsanlarda bir teveccüh var fakat dolara bağlı olarak fiyatlarda bir yükselme de var. Umre seferleri bu kafileden sonra tekrar Eylül ayında

başlayacak. 2022-2023 sezonu olarak geçiyor. Eylül ayından itibaren her ay umre seferleri olacak. Bu sene Türkiye’den 37 bin 770 hacı göndereceğiz. Şirketimiz bu sene 53. Haccını yapacak. Peygamber Efendimizin yapmış olduğu çizgideki gibi Hac yapmaya çalışıyoruz” dedi.

BU YIL 65 YAŞ VE ÜSTÜ GİDEMEYECEK

Önceki yıllarda Türkiye’den her yıl 80 bin ile 85 arasında hacının kutsal topraklara gittiğini ancak halen etkileri devam eden pandemi nedeniyle bu sene 65 yaş altı sınırlaması olduğunu ve 37 bin 770 kişilik kota uygulandığını anlatan Adalı, “Yol Tur firması olarak 2022 Haccında da 65 yaş altı şartından dolayı yaklaşık 69 Hacı ile Hac

farizasını yerine getireceğiz. Doların bu kadar yükselmesine rağmen yine de vatandaşlarda Mekke, Medine’ye karşı bir aşk, bir özlem var. Firma olarak Umre seferlerinin açıldığı ilk tarihten itibaren ilk kafileyi ayarlamayı planladık. Pasaportlardaki biraz gecikmelerden dolayı temkinli olarak ertelemek zorunda kaldık” şeklinde konuştu.