BAEM’in hazırladığı  "İklim değişiklikleriyle karşı karşıya kalan Akdeniz bağlarının biyolojik yönetimi ve korunması için ekolojik araştırma" başlıklı proje, "Avrupa Birliği, Ufuk 2020 Projeleri" öncelikli konular kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Türkiye, Portekiz, İtalya, Fransa ve Fas'taki üniversitelerden akademisyenler ve alanında uzman ziraat mühendislerinin yer aldığı ve yaklaşık 3 yıl sürecek projede iklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın üzüm bağları üzerindeki etkilerini araştırıp, ekolojik yollardan çözüm yollarının bulunması amaçlanıyor.

0-1Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, enstitü bünyesinde birçok proje yürüttüklerini belirterek, son dönemde iklim değişikliği ve küresel ısınmayla ilgili konuların araştırmalarının ana temasını oluşturmaya başladığını dile getirdi.

Her geçen yıl etkisi artan iklim değişikliği ve kuraklığa karşı dayanımı yüksek üzüm çeşitleri araştırdıklarını, artan sıcaklıkların etkisiyle bağların yayılım alanlarını yeniden gözden geçirdiklerini dile getiren Ünal, "Bu proje kapsamında 5 ülke ortaklığında çalışacağız. Bunlar Portekiz, İtalya, Fas ve Fransa, bizim ülkemiz. Projemizin genel başlığı Akdeniz havzasındaki iklim değişikliğinden bağların etkilenmesi, bu etkilerin önüne geçilebilmesi. Projeye başladık, inşallah bununla ilgili önümüzdeki süreçte önemli çalışmalar yapıp güzel sonuçlar alacağız." dedi.

" EKOLOJİK UNSURLARDAN FAYDALANMAYA ÇALIŞACAĞIZ"

Manisa BAEM Islah Bölüm Başkanı ve proje koordinatörü Metin Keskin de iklim değişikliğinin bağlar üzerinde kuraklık ve hastalık baskısını arttırmasını öngördüklerini anlatarak, şöyle konuştu:

"Bu baskılara karşı biyolojik ve ekolojik preparatların olumlu yönde etkilerini belirlemeye çalışacağız. Projede Türkiye'den 3 üniversite ve enstitü olarak biz varız. Projenin ilk etabı inceleme ve etüt çalışmaları, sonrasında izolasyonlar bakteri ve rizobakterium mantarlarından izolasyon, daha sonra bunları preparat haline getirilip asmalara uygulanması ve etkilerinin görülmesi yönünde bir çalışma olacak. Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde bağların güçlerinin arttırılması için ekolojik unsurlardan faydalanmaya çalışacağız."