Salihli’de üreticiler, çekirdeksiz kuru üzüm alımı yapan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) önünde kuyruklar oluşturdu. TMO önünde bekleyen üreticileri yalnız bırakmayan
 Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, “TMO'nun çekirdeksiz Sultaniye kuru üzümde 9 numara için açıklamış olduğu 13 lira fiyat üreticilerimizi başta olmak üzere çiftçilerin temsilcileri olan Ziraat Odalarının başkanları ve yönetim kurullarını üzmüştür. Üzüm alım fiyatını hangi kıstasa dayanarak yüzde 4 oranında bir artışla 13 TL olarak açıkladınız. 50 kuruş çiftçinin, üreticinin hangi derdine derman olacak? 9 Numara üzümün fiyatını 13 lira olarak açıklanmasına rağmen burada 13 liraya alınan üzüm yok. Üzüm fiyatları açıklanmadan önce piyasada üzüm 12 lira ile 13 lira arasında işlem görüyordu. Fiyat açıklandıktan sonra 10 lira ile 11 lira arasında işlem görmeye başladı" dedi.

ÜRETİCİ BAĞLARI SÖKMEYE BAŞLADI
İklim değişikliği nedeniyle geçen yıla oranla rekoltede yüzde 35 oranında bir düşüş olduğunu belirten Yalvaç, "Piyasada ürün bol olursa fiyatlar düşük oluyordu. Bu yıl ürün az fiyatlar yine düşük. Okullar açıldı. Üreticimiz ürettiği üzümün bir kısmını mecburiyetten satmak zorunda kalıyor. Tarım Bakanlığı yetkililerinden ricamız, kuru üzüme kg başı 3 Lira destekleme adı altında prim verilsin. O zaman 9 numara kuru üzümün fiyatı 15 liraya gelir. Üreticimiz 2022 yılına karamsar bakıyor. Bir heyecan ve istek duymuyor. Çiftçi kayıt sisteminde üzüm bağları olarak kayıtları bulunan köylerimizde üreticilerimiz atadan, babadan kalma bağlarını sökmeye başladılar. Bu da bizleri çok üzüyor” diye konuştu.