Türkiye genelinde bu yıl içinde 27 kişi başıboş sokak köpeklerinin saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Sokak köpeği sorununun sıkça gündeme geldiği Manisa’da da belediyelere çok sayıda şikayet gidiyor. Ancak belediyeler mevzuat gereği bu konuda pek bir şey yapamıyor.

Vatandaşların en büyük sorunlarından bir haline gelen sokak köpeği saldırıları sonucu 2022 yılında 27 kişi hayatını kaybetti. Köpek saldırılarının sıklıkla yaşandığı Manisa’da ise belediyelere çok sayıda şikayet gidiyor. Geçtiğimiz günlerde Şehzadeler'de yaşayan bir kadın, belediyeye yazdığı  dilekçede "Yalvarırım şu başıboş köpekleri sokaklardan toplayın, yalvarırım... Şu an elim ayağım titriyor; kızımı okula giderken köpek kovalamış, kaçarken az daha araba çarpıyormuş" ifadelerini kullandı. Her gün buna benzer bir çok dilekçe Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri ve ilgili diğer platformlara yazılıyor. Ancak belediyeler, tehlike arz eden köpekleri alıp köpek barınağına götürseler de kısa süre içinde yeniden yaşadığı bölgeye bırakmak zorunda.

10 GÜN İÇİNDE YERİNE BIRAKMAK ZORUNDALAR

Yunusemre'de yaşayan bir başka vatandaş ise "Muradiye'de her gün 15-16 yaşındaki çocuklara köpekler saldırıyor. İlla birini parçalaması mı gerekiyor bu köpeklerin? Bir çocuk hayatı boyunca kekeme kalırsa ne yapacaksınız?" ifadeleriyle soruna derhal çözüm bulunmasını istedi. Belediyeden verilen cevapta, tehlike arz eden hayvanların kontrolünün rutin olarak yapıldığı, köpeklerin alınıp Büyükşehir Belediyesi hayvan bakımevlerine götürüldüğü ancak 5199 sayılı kanun gereği 10 gün içinde alındığı ortama bırakılması gerektiği belirtildi.

VATANDAŞ DERTLİ: GİDİŞAT İYİ DEĞİL

Belediyelere ve ilgili platformlara her gün başıboş sokak hayvanlarıyla ilgili onlarca başvuru yapılıyor. Esra A. adlı bir vatandaş, "Sabahlara kadar uyumuyoruz biz köpek havlamasından. Bir çıkıyorum balkona, yemin edebilirim 15 köpek bir yerde birbirlerini yiyorlar. Lütfen beni ciddiye alın, gerçekten gidişat iyi değil" derken, Seyfetullah K. adlı bir vatandaş, daha önceki şikayeti sonrasında yapılanları anlatırken, "Aldıkları köpekleri 10 gün sonra getirip aynı noktaya bıraktılar. Arayıp neden böyle yaptıklarını sorduğumuzda ise kanunun böyle olduğunu söylüyorlar. Yani kanuna göre illa bu köpeğin küçük bir çocuğu parçalaması gerekiyor"  ifadelerini kullandı.

'ÇOCUKLARA OKUL YOLUNDA ARABA ÇARPACAK'

AK Parti'li Özkan madencileri unutmadı AK Parti'li Özkan madencileri unutmadı

Ferhat B. adlı vatandaş, şikayetini "Başıboş sokak köpeklerini ne zaman toplamayı düşünüyorsunuz? İnsanlar sokaklarda yürüyemiyor. Sekiz Havuz, Karaköy Kırmızı Köprü, Sultan Camii önleri başıboş köpeklerden geçilmiyor. Üstüne üstlük oradaki insanlar da besliyor. Akşam dışarı çıkamıyoruz" şeklinde dile getirirken, İlknur G. adlı vatandaş, "Barboros Yunusemre Mehmet Mavunmaz Ortaokulu'nun yanı köpek kaynıyor. Sabah okula giderken çocukları köpekler kovalıyor ve çocuklar arabaları bile görmüyor. Araba çarpacak çocuklara. Bu hayat pahalılığında beş dakika yol için servis mi tutayım?" diyerek yaşadığı sıkıntıyı anlattı. Murat A. da, "Uncubozköy Mahallesinde her sokak başında en az 10 köpek var. Sabah akşam korkudan yürüyemiyoruz. Çete gibi dolaşıyorlar. Ayrıca saldırganlar. İlgililerin bir an evvel köpekleri toplamasını rica ediyorum. Az köpek olsa neyse, her yer köpek" ifadelerini kullandı.

YUNUSEMRE'DE DOĞAL YAŞAM MERKEZİ YAPILIYOR

Yunusemre Belediyesi, sokak hayvanlarıyla ilgili mevzuata dikkat çekerek gerekenin yapıldığını belirtirken, yakında faaliyete geçecek olan Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Parkı Ve Rehabilitasyon Merkezi'nin sorunu biraz da olsa azaltacağını ifade ediyor. Vatandaşlara yapılan bilgilendirmede, "117 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulacak olan Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Parkı Ve Rehabilitasyon Merkezimizde her hayvan için etolojik ihtiyaçlarına göre yeterli büyüklükte kapalı ve açık bölmeler, ilk kabul bölümü, tehlikeli tür birimi, karantina, hasta bakım, yavrulu anne, hayvan müşahede, kuş evi, kedi evi, mama üretim evi, büyükbaş operasyon bölümü, hayvan oteli, hayvanların bulunduğu birimden ayrı olarak muayene odası, ameliyat odası, bakıcı evi, işçi odası, duş, depo, tuvalet, veteriner hekim odası, kafeterya idare odası ve hayvan mezarlığı bulunuyor" deniyor.