Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı Akgedik Mahallesi’nde bulunan TOKİ konutlarının birinci etabında yaşayan vatandaşların aidat ücretlerindeki artışı protesto etmesinin ardından yönetim değişti. Fahiş fiyat artışı nedeniyle istifaya davet edilen yönetimin kısa bir süre önce vatandaşlara geçtiği öğrenildi.

Akgedik TOKİ  1. etapta yaşayan vatandaşlar geçtiğimiz günlerde aidat ücretlerinin 186'dan TL’den 333 TL'ye çıktığını iddia ederek 30 Temmuz’da yönetimi protesto etmişti.  Yönetimi istifaya çağıran birinci etap sakinlerinin eylemlerine muhalefet parti temsilcileri de katılmış ve yapılan aidat zamlarına tepki gösterilmişti. Gelen tepkiler üzerine kısa bir süre önce yönetim şirketinin bu görevden ayrıldığı öğrenildi.  Bu kararın ardından her bloktan bir kişinin yer aldığı yeni bir yönetim oluşturuldu. Toplamda 51 kişi birinci etabın yönetiminde yer alırken, kararlar da ortak verilecek.

4 YILDIR HİZMET GİTMİYOR İDDİASI

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban’ın da katıldığı eylemlerde aidat zamlarının başlıca sıkıntı olmadığını dile getiren vatandaşlar bölgeye gitmesi gereken hizmetlerin 4 yıldır gitmediğini dile getirmişti. Vatandaşların sıkıntılarını dinleyen CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, sürecin takipçisi olacaklarını ileterek açıklamalarında şu ifadeleri kullanmıştı: “Görülüyor ki burada tek sıkıntı aidat sıkıntısı değil. Bu yönetimden memnun değilseniz bunu değiştirmek en doğal hakkınız. Yönetim şeffaf olmalı, hesap verebilir olmalı, burada yaşayan vatandaşlarımızın çoğu dar gelirli bırakın 150 TL aidat zammını 10 lirayı bile boşa harcayacak güçleri yok. Biz Yunusemre İlçe Başkanımız Av. Yalçın Arcak ve tüm avukat arkadaşlarımız ile birlikte bu sürecin takipçisi olmaya, mağdur vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

“BURAYA ŞEHİR KURUYORUZ DEDİLER”

Eylemlerde Akgedik Toki evleri sakinlerinden Emrah Azboy da yaptığı açıklamada “Burada 1100 daire var. Bu dairelerden en düşüğü 180 TL aidat alıyorlar ama bu aidatın karşılığında bizler nitelikli bir hizmet alamıyoruz. Peyzaj giderimiz var bir tane canlı çim alanımız kalmadı, ağaçlarımız kuruyor. Oyun parklarımız kırık. Bu bölgede yaşayan vatandaşlar yoğunluklu olarak dar gelirli belediye otobüsleri zaten pahalı ama gece rahatsızlansak hastaneye gitmek için bir belediye otobüsü dahi bulamıyoruz. En yakın hastane yarım saat, taksiye binip gitmek bizim için mümkün değil, mecburen sabah kadar bekliyoruz. Buraya şehir kuruyoruz dediler, şehrin tüm masraflarını vatandaştan tahsil ediyorlar. Taleplerimiz çok açlık, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim istiyoruz, aidatlarda makul fiyatlandırma istiyoruz ve belediyelerin bizlere hizmet vermesini istiyoruz.” diyerek sıkıntılarını ve taleplerini dile getirmişti.

Tüm Türkiye'de okullar 13 Şubat'a kadar tatil Tüm Türkiye'de okullar 13 Şubat'a kadar tatil

“YÖNETİM RANT DÜZENİ VE SOYGUN DÜZENİ KURMUŞ”

Yönetime tepkisini dile getiren TOKİ 1. Etapta bina sorumlusu olan Bedrettin Coşkun “Şu anki fiyatlarla her ay 200.000 lirayı geçen bir aidat toplanıyor zaten. Bunun karşılığında hizmet alamıyoruz, Esnaftan aidat alıyorlar, ısınma gideri alıyorlar, esnaf zaten zor durumda , bir de üstüne bu giderlerle uğraşmak zorunda kalıyor. 3 sene boyunca okul dahi yoktu, çocuklarımız yağmurda, çamurda otobüsle gidip gelmek zorunda kaldılar. O da otobüs bulabilirlerse. İnsanların oturup sohbet edeceği bir alan dahi olmayan bir yerde yaşıyoruz. Sözleşmelerde 21 eğitim kurumu, 400 yataklı 2 hastane kurulacağı yazıyordu. Sözleşmede yazan bu haklarımızı talep ediyoruz. Burada bu site yönetimi resmen bir rant düzeni, soygun düzeni kurmuş, biz bunu kabul etmiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.