Salihli OSB’ye izleme istasyonu kuruldu Salihli OSB’ye izleme istasyonu kuruldu
CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, 17 Eylul itibari ile vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yonetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan toplam borcunun 1 trilyon TL'yi gectiğini, bankaya borcunu odeyemenlerin sayısının 3 milyon 645 bin'e ulaştığını soyledi.
CHP'li Başevirgen, vatandaşın borclarına ilişkin yaptığı acıklamada, iktidarın gecen yıl doğrudan yardım yapmak yerine kamu bankalarına borclandırdığı vatandaşların şimdi icra kıskacına duştuğunu savundu. Başevirgen, “Bu yılın ocak-ağustos döneminde 596 bin kişi tuketici kredisi, 267 bin kişi de kredi kartı borcunu zamanında odeyemediği icin bankalar tarafından yasal takibe alındı. Tuketici kredisi borcu yuzunden takibe alınanların sayısı gecen yılın aynı donemine gore 350 bin 530 kişi, kredi kartı borcu yuzunden takibe alınanların sayısı da 31 bin 470 kişi arttı. Hem tuketici kredisi hem de kredi kartı borcu nedeniyle takibe alınanlar tek kişi sayılarak yapılan belirlemeye gore ocak-ağustos döneminde toplam 741 bin 470 vatandaş bankalar tarafından icraya verildi" dedi.

34 MİLYON BORCLU VAR
Risk merkezinin verilerine gore Ağustos 2021 sonu itibariyle bankalara tuketici kredisi ve kredi kartı borcu bulunan vatandaş sayısının 34 milyon 470 bin kişi olduğunu soyleyen Başevirgen “Borclu vatandaş sayısı gecen yılın aynı donemine gore 1 milyon 301 bin kişi arttı. İktidarın, salgına karşı alınan önlemler nedeniyle işini kaybeden, işini kaybetmediği halde geliri azalan, zorunlu izne cıkarılan vatandaşlara temel ihtiyaclarını karşılayabilmeleri icin bankalardan borçlanmayı adres gostermesi,
vatandaşların bankalara olan borcunun her gecen gun buyumesine neden oldu. Haciz ve icra işlemleri
hız kesmeden devam ediyor. Her gun ekonomik zorluklar nedeni ile feryat eden vatandaşların sesine kulak tıkayan iktidar ise hala vatandaşına yeterli desteği sağlamıyor. İktidar kredi cekmeyi kolaylaştırdı ama bu borclar ne yazık ki geri odenemiyor" diye konuştu.

VATANDAŞA DESTEK OLUNMALI
Pandeminin yarattığı ekonomik yıkımın, vatandaşların altından kalkamayacağı düzeye ulaştığını soyleyen Başevirgen, “ İktidardan bir an once sosyal devlet olma ilkesinin gereklerini yerine getirmesini istiyoruz. Alım gucu duşen, işinden ve ekmeğinden olan vatandaşlarımızın
bu borcları odeme gucu yok. Borcu borcla cevirdikce durum altından kalkılamaz bir hal alıyor. İktidar bir an once bu yangını gormeli ve vatandaşına destek sağlamalı” ifadelerini kullandı.