Akpınar Mahallesi’nde 3 yıl önce depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Vicdan Karaosmanoğlu İlköğretim Okulu’nun yeni bina inşaatına bir türlü başlanılmadı. Dar gelirli olduklarını belirten veliler, servis parası ödeyemediklerini ve çocuklarının yıllardır kilometrelerce yürüyerek başka okullara gitmek zorunda kaldığını belirterek, "Sesimizi duyan yok mu?" diye sordu.

         Manisa'da depreme dayanıksız olduğu için yıkılan ancak yenisi yapılmayan okullar zincirine Vicdan Karaosmanoğlu İlköğretim Okulu da  eklendi. 3 yıl önce yıkıldığında, en kısa zamanda yenisinin yapılacağı belirtilen yeni binayla ilgili hiçbir gelişme yok. Okul velileri, dün eski okul binasının arsasında seslerini kamuoyuna duyurmaya çalıştı. Yapılan eyleme, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, kadın kolları üyeleri, belediye meclis üyeleri ve partililer de destek oldu.

ÇOCUKLAR HERGÜN 7-8 KİLOMETRE YÜRÜYOR

Havva Turan adlı okul velisi, kendisinin okuyup mezun olduğu okula çocuğunu gönderemediğini belirterek, "Çocuğumun da evime yakın olan bu okuldan mezun olmasını istiyorum. Biz servis parası veremiyoruz, çocuğum her gün uzun süre yürümek zorunda kalıyor. Yaklaşık 3 senedir mağdur durumdayız. Devletimiz bizi ve çocuklarımızı unuttu” derken, Hakan Taho adlı veli, "Okulumuzun sadece yıkıldığını gördük. Şimdi ne zaman yeni bir okula başlanacak, ne zaman bitirilecek, ne zaman eğitim-öğretim faaliyetine başlayacağını bilmiyoruz. Çocuklarımızı 7-8 kilometre mesafedeki başka bir okula göndermek zorunda kalıyoruz. Yağmurda, çamurda ve şimdi de sıcaklarda çocuklarımızı okula götürüp getirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

KIŞIN YAĞMUR-ÇAMUR, YAZIN TOZ-TOPRAK

Murat Gökçe adlı veli, 3 yıldır hem çocuklarının hem dekendilerinin büyük bir mağduriyet yaşadığını belirterek, "Çocuğumu okula bıraktığımda kimi zaman kilometrelerce yürüğü için ayakları sırılsıklam oluyordu. Başkalarının çocukları öğrenci de bizim çocuklarımız öğrenci değil mi? Yazık günah değil mi? Biz bu ülkenin vatandaşı değilmiyiz? Şimdi sıcağın altında çocuklarımız okula gidip-gelmeye çalışıyor. Artık sesimizi duysunlar. Başka bölgelerdeki okulların ihalesi yapıldı ve inşaatına başlanılmak üzere. Böyle bir şey olmaz. Sadece seçimden seçime bizi hatırlamasınlar. Halkın içine giremedikleri için yaşanan sıkıntıları bildikleri yok. Artık yaşanan bu sıkıntıya bir çözüm bulsunlar” ifadelerini kullandı.

'BİR ANNE OLARAK ÇOK ÜZÜLÜYORUM'

Birgül Kazancı adlı okul velisi de servis parası ödeyemediği için çocuğunu her gün kilometrelerce mesafeye götürüp getirmek zorunda kaldığını belirterek, "Eşim şuanda işsiz. Evimizi geçindirmekte zorlanırken, servis ücretini nasıl ödeyebilelim. 3 yıldır sesimizi duyan yok. Bir anne olarak artık bu duruma çok üzülüyorum. Biz okulumuzu istiyoruz. Bizi ikinci plana atmasınlar. Bu okulu yapmayarak ülkenin geleceğine bir kelepçe vuruyorlar” şeklinde konuştu.

3 KEZ İHALE YAPILDI, KATILIM OLMADI

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, 3 yıldır devam eden sorunla ilgili birçok kere İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile kaymakamlığa gittiğini ancak net bir cevap alamadığını dile getirdi. Okulun yeni binasının yapımı konusunda 3 kere ihale gerçekleştirilmesine karşın katılım olmadığını bilgisine ulaştıklarını dile getiren CHP’li Gürtunca, şöyle konuştu: “3 yıl önce bu okul yıkılmış ve halen daha yapımına başlanılmamış. Bu nedenle çevresindeki 5 mahalleye hitap eden okulun velileri çok mağdur durumda. Veliler şu anda çocuklarını 7 kilometre uzaklıktaki bir okula götürüp-getirmek zorunda kalıyor.

Atlarla kenevir izi sürdüler Atlarla kenevir izi sürdüler

7 TEMMUZ'DA TEKRAR İHALEYE ÇIKACAK

Yaşanan bu sıkıntı konusunda bir çok kere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve kaymakamlığa gittik. Bize, bir ay sonra, iki ay sonra ihalesi yapılacak diye net bir cevap ortaya koyamadılar. Edindiğimiz bilgilere göre ise gerçekleştirilen 3 ihaleye ise firmalar katılmamış. Çünkü hem maliyeti yüksek bulmuşlar, hem de döviz kurundaki artış sebebiyle önlerini görememişler. Bu nedenle de ihaleye girmemişler. Yani okulun yapım işi yılan hikayesine dönmüş." CHP’li Gürtunca açıklamasında ayrıca, velilerin servis konusunda yaşadığı mağduriyetin giderilmesi konusunda ilgili kurumlarla görüşmeler yaptığını, ancak görüşmelerden olumlu bir sonuç alamadığını ifade etti. Gürtunca, 7 Temmuz’da okul için yeni bir ihale daha yapılacağını, konunu takipçisi olacaklarını dile getirdi.