Taşkın riskine karşı dere temizliği Taşkın riskine karşı dere temizliği

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Proje Birimi tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen 'Birlikte El Ele Yarasız Günlere' adlı proje kapsamında gerçekleşecek faaliyetlere ilişkin iş ve iş birliği protokolü İl Sağlık Müdürlüğü, İl Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve  Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi arasında imzalandı.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği Sivil Düşün programı tarafından desteklenen Birlikte El Ele Yarasız Günlere adlı projenin tanıtım toplantısı gerçekleşti. Protokole Manisa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erol Karaca, Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyhun Kürşat tarafından imzalandı. Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Karaca, son yıllarda Sağlık Bakanlığı'nın yara bakım üniteleri ve poliklinikleri kurarak durumun önemini gözler önüne serdiğini ifade etti. Dr. Karaca, “Doku bütünlüğünü bozan yara, tıp yönünde biraz sahipsiz kalmıştır. Aslında her branşı ilgilendiren bir durumdur. Manisa’da yara konusunu, yara bakımının ciddiyetini olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bu proje bizi çok mutlu etti. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

YARA BAKIMI EN HASSAS KONULARDAN BİRİ

Özel ve resmi kuruluşlarında 169 yatalak hastaya baktıklarını ifade eden Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç ise yaptığı açıklamada, “Yara bakımımız en hassas konularımızdan. Amacımız yara oluşmasını engellemek ama yarası oluşan kişilerimizi hastaneye götürmeden de en iyi şekilde tedavi edebilmek. Bilimsel olarak 70 yaşını geçen kişilerde 2 haftada yatak yarası oluşuyor. İl müdürlüğümüz olarak kendi himayemizdeki vatandaşlarımızı en konforlu şekilde tedavi edebilmek istiyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MCBÜ DE PROJEYE DESTEK VERECEK

MCBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyhun Kürşat da “Sağlık çalışanlarına ve toplumumuza, oluşan yatak yaraları ile ilgili bilgilendirme sunmak için; toplumsal katkı anlamında üniversite olarak üzerimize düşen görevi yapacağız. Bu proje kapsamında bizleri de destekleyen Rektörümüz Ahmet Ataç’a teşekkürlerimizi sunuyorum” ifadelerini kullandı.