Manisa'da zabıtadan kantin denetimleri Manisa'da zabıtadan kantin denetimleri
Yusuf BÖYÜK
Büyükşehirlerde sokakların müdavimlerinden olan katı atık toplayıcıları, mahalle ve sokak aralarındaki çöp konteynırlarından elde ettikleri atıkları hurda olarak satıp geçimlerini sağlamaya çalışıyor. Geri dönüşüme katkı veren ve çevre kirliliğini azaltan bu sektör, kısıtlayıcı bazı genelgelere rağmen belediyeler tarafından anlayışla karşılanıyor. Ancak
sektörde çalışan birçok kişinin 18 yaşından küçük olması, hem devletin ilgili kurumlarının hem de yerel yönetimlerin önemli sorunlarından biri. Özellikle okulların açık olduğu dönemde okul çağındaki bir çok çocuğun çöp topluyor olması, sorunun bir an çözülmesini gerektiriyor.
ÇOCUĞU ÇALIŞTIRMAYA KİMSENİN HAKKI YOK
Manisa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Duman, sokakta çöp toplamak zorunda bırakılan çocuklarla ilgili Manisa Manşet Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. Çocukların aileleri ve yakınları tarafından çalışmak zorunda bırakıldığını vurgulayan Duman, bu manzaranın önüne geçmek için gece gündüz mücadele ettiklerini söyledi. Duman, “Küçücük çocukları çöpe sokmaya kimsenin hakkı yok. Ne yazık ki bir çoğunu ebeveyni çöp toplamaya zorluyor. Oyun ve okul çağında olan çocuklarımızın sokaklarda çöp toplamasına karşıyız ve bunu önlemek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
AİLELERİ VAZGEÇİRMEK KOLAY DEĞİL
Çocukların çöp toplamasını engelleyen ekiplere bazı vatandaşların karşı çıktığını ve çocukların iyiliği için bunu yaptıklarını anlattıklarını belirten Duman, “Durumu anlatınca
vatandaşlarımız da bize hak veriyor. Bu çocukların yeri çöp konteynırları değil ailelerinin
yanıdır. Eğer okul çağındaysa ev dışındaki yeri okuldur. Sokakta çöp toplarken gördüğümüz
çocukları alıp evlerine götürüyoruz. Kendilerine oyuncaklar, kalem kitap setleri veriyoruz. Ailelerine çocukları çalıştırmanın suç olduğunu anlatıyor ve bir daha sokağa salmamalarını istiyoruz. Ancak ne yazık ki aileleri bundan vazgeçirmek kolay olmuyor” diye konuştu.