Manisa'da depreme dayanıksız olduğu için yıkılan okulların yeni binalarının bir türlü yapılmaması binlerce öğrenciyi ve velilerini mağdur ediyor. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, TBMM'de yaptığı konuşmada soruna dikkat çekerek, "İki yıldan bugüne kadar bir arpa boyu yol alınamadı. Bu okulları ne zaman yapacaksınız?" diye sordu.

Geçtiğimiz yıllarda Manisa'da sıkça yaşanan depremler sonrası il genelindeki okul binaları için deprem risk analizi raporu hazırlanmış ve 12 ilçede depreme dayanıksız olduğu belirlenen 29 okul binası için yıkım kararı alınmıştı. Boşaltılan ve çoğunluğu yıkılan okullarının büyük bölümünün yeni binaları bir türlü yapılamadı. Bazı okul binalarının boş arazileri otopark olarak kullanılırken, kendi okullarında okumak yerine evlerine kilometrelerce uzak okullara gitmek zorunda kalan binlerce öğrenci ve velileri büyük mağduriyet yaşıyor.

CHP’Lİ BAŞEVİRGEN SORUNU MECLİS’TE ANLATTI

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa’da yıkım kararı alınan, ancak yerine yenileri yapılmayan okul sorununu TBMM gündemine taşıdı. Başevirgen, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Manisa’nın birçok ilçesinde çok sayıda okul hakkında depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alındı. Bu okullarda öğrenim gören öğrenciler başka okullara dağıtıldı. Evlerinin yakınında okumak yerine uzak mesafelerdeki okullara gitmek zorunda kalan hem öğrenciler, hem de sırtlarına ek maliyet binen veliler mağdur oldu” dedi.

‘ÇOCUKLAR SENEYE OKULLARINA KAVUŞSUN’

Yıkılan okulların, iki yılı aşkın süredir metruk bir şekilde bırakıldığına dikkat çeken Başevirgen, “İhaleler iptal oldu, firmalar artan maliyetler nedeniyle inşaatlara başlayamadı. İki yıldan bugüne kadar bir arpa boyu yol alınamadı. Buradan iktidara soruyoruz. Bu okulları ne zaman yapacaksınız? Çocuklarımızın ve ailelerimizin mağduriyetlerini ne zaman gidereceksiniz? Her fırsatta sermayeye garanti vereceğinize çocuklarımızın eğitimine ve geleceğine garanti olun. Bu çocuklar seneye okullarına kavuşsun” diye konuştu.

ÇOCUKLAR KİLOMETRELERCE YÜRÜYOR

Manisa’da evlerine uzak başka okullarda okumak zorunda kalan binası yıkık okulların öğrencileri, hergün kilometrelerde yürümek zorunda kalıyor. Örneğin, Manisa'nın Akpınar Mahallesi’nde 3 yıl önce depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Vicdan Karaosmanoğlu İlköğretim Okulu’nun yeni bina inşaatına bir türlü başlanılmadı. Bir eğitim sezonuna daha kendi okullarından çok uzaktaki bir binada başlayan dar gelirli ailelerin çocukları, kilometrelerce uzunluğundaki yolu yürüyerek kat ediyor. 3 yıl önce yıkıldığında, en kısa zamanda yenisinin yapılacağı belirtilen yeni binanın ihalesi henüz geçtiğimiz günlerde yapıldı.

DAR GELİRLİ VELİLER SERVİS ÜCRETİ ÖDEYEMİYOR

Murat Öner dualarla anıldı Murat Öner dualarla anıldı

Okulun çevresinde yaşayan yüzlerce öğrenci, yeni eğitim sezonunda da nakledildikleri Ömer Faruk İlköğretim Okulu’nun yakınındaki binada okumaya devam ediyor. Dar gelirli insanların yaşadığı bölgedeki velilerin en büyük sorunu servis ücreti ödeyemedikleri için çocuklarını kilometrelerce uzaktaki okula yürüyerek getirip götürmek. Gülbahar Güler adlı veli, geçtiğimiz günlerde gazetemize verdiği demeçte yaşadığı sorunu şöyle anlatmıştı: "İki çocuğum okula gidiyor. İkisinin okulu da farklı okullar. Çocuğumu Vicdan Karaosmanoğlu'nun geçici binasına götürmem 35 dakikamı alıyor. Çocuğumu okula bırakıp diğer çocuğumu okula bırakıyorum. Neredeyse gün boyu eve giremiyorum. Servis ücretleri 450 TL olmuş. Bu ücreti karşılamaya gücümüz yetmediği için çocuklarımızı kendimiz yaya olarak götürüyoruz. 6 çocuğu olup çocuklarının hepsi farklı okullara giden tanıdığımız var. Çocukları okula yetiştiremiyoruz. Okul yıkıldı, 3 yıldır yapılmıyor. Yetkililerden isteğimiz okulumuz artık yapılsın."