Yılda 1 milyon kişi sigarayı bırakıyor
Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun sigaraya karşı yürüttüğü mücadele meyvelerini vermeye başladı. Yeşilay Manisa Şube Başkanı Salih Fulcun, ülke genelinde her yıl ortalama 1 milyon kişinin sigarayı bıraktığını söyledi. Manisa’da bu konuda önemli çalışmalar yürütüldüğünü belirten Fulcun, bugün başlayacak olan mübarek 3 ayların da sigaradan arınmak için iyi bir fırsat olduğunu vurguladı.

Sigara bağımlılığı dünyada her yıl milyonlarca ölüme neden oluyor. Geçen hafta Manisa’da yaşanan dramatik bir olay, sigaranın nelere yol açabileceğini bir kez daha gözler önüne serdi. Gülbahçe Mahallesi’nde müstakil evinde tek başına yaşayan Hayri Sezen (54) adlı vatandaş, elindeki sigarayla uyuya kalınca evde çıkan yangın sonucu hayatını kaybetti. Yeşilay Manisa Şube Başkanı Salih Fulcun, sigara başta olmak üzere tütün kullanımını insanların hayatından çıkarmak için büyük bir mücadele verildiğini ve ülke genelinde yılda ortalama 1 milyon insanın sigara kullanmayı bıraktığını söyledi.
DİN ADAMLARI UYARIYOR: SİGARA HARAM
Geçen yıl Ramazan ayında Manisa Müftülüğü ile birlikte ortaklaşa yürüttükleri proje kapsamında 100’den fazla Diyanet personelinin sigarayı bıraktığını anlatan Fulcun, bugün başlayan üç ayların da sigarayı bırakma adına önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Fulcun, “Üç aylarla birlikte yine bir manevi atmosfer gelişecek. Diyanet İşleri Başkanı’mız ve hocalarımız sigaranın haram olduğunu belirtiyor. Bu manevi ayları bu kötü alışkanlıktan kurtulmak için bir fırsat olarak değerlendirmek gerekir. İnşallah önümüzdeki üç ayda, özellikle Ramazan’da bir çok vatandaşımız sigaradan arınır” diye konuştu.
MANİSA YEŞİLAY MÜCADELEYİ SÜRDÜRÜYOR
Pandemi sürecinde kısıtlamalar nedeniyle insanların evde durmak zorunda kaldığını ve sigara kullanımında bir nebze artış olduğunu anlatan Fulcun, geçen yıl Haziran ayı itibariyle bilinçlendirme çalışmalarına yoğunluk verdiklerini ve yeniden başlayanların yarısından fazlasının tekrar sigarayı bıraktığını ifade etti. Fulcun, “Özellikle Yeşilay Danışma Merkezleri (YEDAM) aracılığıyla birçok vatandaşımıza ulaştık ve destek verdik. Bu konuda ciddi bir mesafe kat ettik. Yeniden başlayan vatandaşlarımızın yüzde 50’den fazlası arındı. Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte ortaokul ve liselerde de önemli çalışmalar yapıldı” şeklinde konuştu.
SİGARAYA BAŞLAYAN SAYISI AZALIYOR
Yeşilay’ın üniversitelerde çeşitli topluluklar oluşturarak kapsamlı bir mücadele yürüttüğünü belirten Salih Fulcun, “Üniversite topluluklarımız gençleri çeşitli bireysel sporların yanı sıra, doğa yürüyüşleri, tırmanışlar ve diğer bazı etkinliklere yönelterek kötü alışkanlıklardan korumaya çalışıyor. Sonuç olarak artık üniversiteyi bitirip mesleğini yapmaya başlayan gençlerdeki sigara kullanma oranında ciddi düşüşler gözleniyor. Sigara kullanım oranında elimizde net veriler yok ancak son 3 yılda, her yıl ortalama 1 milyon kişinin sigarayı bıraktığını söyleyebiliriz. Diğer yandan başlayan sayısını da en düşük seviyeye indirerek ileride sigarasız bir toplum hedefliyoruz” dedi.

Üst aramasında yakalandı Üst aramasında yakalandı

SİGARA AB’YE GÖRE EN BÜYÜK RİSK
Öte yandan, küresel seviyede sigara içenlerin sayısı artmaya devam ederken, Avrupa Komisyonu sigara ile mücadele için 2040 yılına kadar 'tütünsüz nesil' yetiştirmek amacıyla tütün düzenlemeleri konusunda daha katı önlemler alınmasını istiyor. Lancet tıp dergisinde 204 ülkeden toplanan verilerin yer aldığı tütün kullanımı üzerine yapılmış bir araştırmaya göre, 1990'dan bu yana sigara kullanımındaki yaygınlık önemli ölçüde azalmış olsa da gerçekleşen nüfus artışı ile dünya çapında toplam içilen sigara sayısında büyük bir artış var. Tütün, tüm kanserlerin yüzde 27'sine neden olarak “AB'deki en büyük önlenebilir sağlık riski” olarak tanımlanıyor.
TÜRKİYE TÜKETİMDE HÂLA İLK 10’DA
Dünya genelinde en çok tütün tüketen 10 ülke arasında Türkiye de var. Bu 10 ülke aynı zamanda tüm küresel tütün kullanımının üçte ikisini oluşturuyor. Dünyada en çok sigara tüketen ülkeler şunlar: Çin, Hindistan, Endonezya, ABD, Rusya, Bangladeş, Japonya, Turkiye, Vietnam ve Filipinler. Araştırmalar, dünya çapındaki ülkelerin yarısından fazlasının 15-24 yaşındakiler arasında sigarayı azaltmada hiçbir ilerleme göstermediğini de ortaya koyuyor.
İÇİNDE 4 BİN ZARARLI KİMYASAL VAR
Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Uzmanlar sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunmasının zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturduğunu, 4 binden fazla kimyasal madde bulunan tütün dumanının yılda 6 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre, sigaranın neden olduğu sağlık sorunlarından bazıları şöyle: Kalp ve damar hastalıkları, bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH, damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç, midede gastrit, ülser ve mide kanseri, ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri.