Manisa’da 35. Ahilik Haftası  törenle kutlandı. Yılın Ahisi seçilen demirci ustası Mehmet Emin Yapıcı’ya şet kuşatması Vali Yaşar Karadeniz tarafından yapıldı. Türkiye Terziler Federasyonu ise 63 yıldır terzilik işiyle uğraşan Manisa Terziler Odası Başkanı Naci Kömüldaş’ı meslek dalında Türkiye'de yılın ahisi seçti.

Geleneksel Ahilik Haftası her yıl olduğu gibi bu yıl da Manisa'da törenlerle kutlanıyor. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen ilk törende Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) başkanı Hasan Geriter tarafından Atatürk anıtına çelenk bırakıldı. Ardından saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okundu. Manisa protokolü mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşünde bulunarak Bedesten Nikah Salonu'na geçti. Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter  yaptığı konuşmada,  “Ahi ahlakı,  toplumun tüm kesimlerine mutluluk veren,  huzur ve refah sunan bir yaşam tarzı olarak kabul görmüş, toplumun kentlisi, köylüsü aynı temel değerlere sahip çıkarak dostça, kardeşçe bir yaşam ortamı oluşturmuştur" dedi.

ALMANYA AHİLİK DÜŞÜNCESİYLE KALKINDI

Almanya’nın bugünkü kalkınmasının temelinin Osmanlı Devleti zamanında zirveye ulaşan Ahilik düşüncesinin ve uygulamasının kopyalanması olduğunu belirten Geriter, “Çünkü Almanlar yüzyıllar önce mesleki eğitim sistemlerini, Osmanlı’nın Ahilik sistemini örnek alarak oluşturduklarını bizzat kendileri ifade etmektedir. Ahi kurumları, dergâhlarını ya da zaviyelerini iş merkezi olmanın yanı sıra, birer eğitim ve öğretim kurumu haline getirmişlerdir. Oraya yamak ol

olarak giren çocuk, dikkatle, ezilmeden, sömürülmeden ve kişiliği yıpratılmadan her konuda eğitilmiş, çırak, kalfa, usta olmuş,  bir yandan sanat diğer yandan iyi insan olmayı öğrenmiştir" diye konuştu.

ESNAF VE SANATKAR GÜÇLENDİRİLMELİ

Ahilik teşkilatının günümüz dünyasında halen tartışılan; toplam kalite yönetimi, tüketici hakları, mesleki eğitim ve kadın hakları gibi konuları 13. yüzyılda sağlam temellere dayandırdığını anlatan Geriter, "Bugün de aynı başarıya ulaşabilmemiz için, geleneklerimizi bugünün şartlarına adapte ederek yenilememiz ve güçlenmemiz gerekiyor. Son dönemde yaşanan küresel ekonomik kriz, Rusya-Ukrayna Savaşı ve pandemi nedeniyle esnaf ve sanatkârımız çok zarar gördü. Hem ülke genelinde hem de yerelde, devletimizin ve kurumlarımızın bizlerin yanında olmasını, bugüne kadar gösterilen yapıcı ve olumlu çabanın artarak devam etmesini diliyor ve bekliyoruz. Perakende Yasasının güncellenmesiyle haksız rekabetin engellenmesi, Esnaf ve sanatkârlara özel destek ve teşvik programlarının uygulanması, Uygun koşullu finansman imkânları sağlanması, Vergi ve sosyal güvenlik uygulamalarında kolaylık sağlama, Mesleki eğitim sistemimizin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, gibi konularda atılacak adımlar, esnaf ve sanatkarımızı ve dolayısıyla ülkemizi daha güçlü hale getirecektir" şeklinde konuştu.

ESNAF KENDİ İÇİNDE DENETİMİ YAPMALI

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz ise ahilik töreninde yaptığı konuşmada esnafın önemine dikkat çekti. Karadeniz, “Ahilik yüzyıllardır süregelen bir kavram. Ahilik kültürünü bugüne yansıtabilirsek başarıyı yakalamış olacağız. Esnaf kendi içinde denetimi yapmalı. Kuyumcuları kuyumcular, berberleri berberler denetleyecek. Kendi kuralları koyacaklar ve uygulatacaklar. Manisa’daki sanayi kuruluşları ve diğer işletmelerin talep ettikleri meslek gruplarını talep ediyoruz. Meslek liselerindeki bölümleri buna göre şekillendiriyor. Artık çıraklık ısrarından vazgeçmemiz gerekiyor. Artık dünya öyle bir dünya değil. Berber yetiştireceksek, usta yetiştireceksek okuldan yetiştireceğiz. Bu şekilde olursa ekonomik gelişme daha da hızlı sağlanır” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Manisa Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Şet Kuşatma adlı tiyatro gösterisi gerçekleştirildi.

YILIN AHİLERİ İLAN EDİLDİ

Vali Karadeniz ve Başkan Geriter, yılın ahisi seçilen Mehmet Emin Yapıcı’ya Ahi Beratını takdim etti. Türkiye Terziler Konfeksiyoncular Ve Giyim Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Ali Sefa Şen ise Türkiye geneli yılın ahisi seçilen 63 yıldır terzilik işiyle uğraşan Manisa Terziler odası Başkanı Naci Kömüldaş’a ödülünü takdim etti. Manisa Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mehmet Güzgülü, yılın kalfası 10 yıldır anahtarcılık ve çilingirlik mesleği ile uğraşan Manisa Madeni Sanatkarlar Odası üyesi Görkem Şanlı’ya ve Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ise 16 yaşında olan 2 yıldır oto tamirinde çalışan Kırkağaç Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi İsmail Uslu’ya hediyelerini takdim etti.

Bayraklı’da üretici kadınların stantları yenilendi Bayraklı’da üretici kadınların stantları yenilendi