Yunusemre Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Manisa basınıyla buluştu. Programda konuşan Yunusemre İlçe Müdürü Yıldıray Demirtaş, Cumhuriyet'in 100. yılında 100 ayrı etkinlik gerçekleştireceklerini söyledi. Demirtaş, 2022 yılında 2 bin 251 kurs açıldığını ve 37 bin 238 kursiyerin bu kurslara katıldığını söyledi.

İzmir'deki Sarıgöllüler, Manisa'yı gezdi İzmir'deki Sarıgöllüler, Manisa'yı gezdi

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, 10 Ocak Çalışanlar Gazeteciler Günü etkinlikleri kapsamında Manisa'da görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. Geçen yıl yapılacak çalışmalar ve bu yılki projelere ilişkin bilgiler veren Demirtaş, “Bakanlığımızın Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı olan Halk Eğitim Merkezinde 0 (sıfır) yaşından ölünceye kadar bütün vatandaşlarımızın eğitimde bulunmalarını, eğitime katkı sağlamaları yönünde her türlü bakanlığımızın belirlediği modül üzerinden kursları açıyoruz. Modülde olmayan kursları da talepler üzerine kendimiz modülünü oluşturup gönderiyoruz. 2022 yılında özellikle Yunusemre’yi ve Manisa’yı tanıtıcı kurs programı hazırladık. Bakanlığımız onu değiştirerek modülde yayımladı. Bizde bu sürece katkıda bulundu. vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda bütün kursları açmanın gayreti içindeyiz” dedi.

GEÇEN YIL 2 BİN 251 KURS AÇILDI

Yunusemre Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ayşen Oğuz ise gazetecilerin gününü kutlayarak programa katılan herkese teşekkür etti. Oğuz, konuşmasında “Yunusemre Halk Eğitimi Merkezi olarak 2022 yılında 2 bin 251 kurs açtık. 37 bin 238 kursiyer katıldı. Yani açtığımız kurslara katılan kursiyer sayısı bakımından Yunusemre ilçemizin nüfusunun yüzde 15’ine hitap ediyor. bakanlığımızın belirlediği yüzde 15 sınırına ulaştık. Bu bizim için yeterli mi değil, belki birçok ilçenin nüfusundan fazla kursiyere ulaştık ama bunu daha da artırmalıyız. 2023 yılı da Cumhuriyetimizin 100. Yılı olması sebebiyle 100. Yılda 100 etkinlik mottosuyla çalışmalarımıza başladık. İlk etkinliğimizi Sevgi Evlerinde kalan çocuklarımızla gerçekleştirdik. İkinci etkinliğimizi her zaman yanımızda olan gazetecilerle birlikte yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK BİLGİSAYAR KURSU TERCİH EDİLİYOR

En çok talep edilen kurslardan bahseden Oğuz, “Bilgisayar, hijyen, giyim kursları talep görüyor. Özellikle hijyen eğitimini Manisa Ticaret ve Sanayi Odamızla birlikte yapıyoruz. Çünkü bütün işletmelerde hijyen şart koşuldu. Dikiş kursları çok revaçta, hazır giyim pahalı olduğu için kendi evlerindeki ürünleri değerlendirmeye çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın Sıfır Atık Projesi var. Bu projeyi de bu kurslarda ele almış oluyoruz. İnsanların istediği her kursu burada 12 kişi olduğu sürece açabiliyoruz ” diye konuştu.