Türkiye'nin en büyük sofralık zeytin üreticisi Manisa çiftçisine Danıştay'dan güzel haber geldi. Bir süre önce yayınlanan ve zeytinlik alanlarda maden faaliyeti yürütülebilmesine olanak sağlayan Maden Yönetmeliği'nin ilgili hükmünün yürütmesi durduruldu. Yönetmeliğin iptali için Manisa Barosu da dava açmıştı.

         Manisa, il genelinde bulunan 25 milyon 996 bin zeytin ağacıyla Türkiye'de en çok zeytin ağacına ev sahipliği yapan il konumunda. Türkiye'nin sofralık zeytin ihtiyacının yüzde 29.61'ini karşılayan Manisa'da kişi başına 17 adet zeytin ağacı düşüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bir süre önce hazırladığı ve zeytinlik alanlarda gerektiğinde maden faaliyetlerinin yürütülebilmesine olanak sağlayan 'Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik', en çok Manisalı zeytin üreticilerini üzmüştü.

         DANIŞTAY, DAVAYI ESASTAN GÖRÜŞECEK

         Resmi Gazete’de 1 Mart 2022’de yayımlanan düzenlemeye muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi, başta Manisa olmak üzere bir çok ilde yönetmeliğin iptal edilmesi talebiyle eylemler yapıldı. Manisa Barosu da yönetmeliğin iptal edilmesi talebiyle Danıştay'a dava açan açanlar arasında yer aldı. Yapılan itirazları değerlendiren Danıştay 8. Dairesi, yönetmelik değişikliği ile ilgili incelemesini tamamladı ve davayı esastan karara bağlayana kadar düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Yazım aşamasında olan kararın, düzenlemenin 3573 sayılı Zeytincilik Kanunu’na aykırı hükümler içerdiği ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle verildiği belirtiliyor. Buna göre dava esastan karara bağlanana kadar yönetmelik uygulanamayacak ve zeytin alanlarında madencilik faaliyeti yapılmasına izin verilemeyecek.

         MANİSALILAR TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

         Zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılabilmesine olanak tanıyan Maden Yönetmeliği'ne Manisa'da siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşları da tepki göstermişti. Daha önce yasa tasarısı olarak bir çok kez TBMM'ye gelen ancak yoğun tepki üzerine geri çekilen 'zeytinlik alanlarda maden sahası açılabilmesi' düzenlemesine, CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, "Elbette gideceğiz Danıştaya, zaten Anayasa'ya aykırı olduğunu söylüyoruz" diyerek tepki koymuş ve sonrasında da parti olarak Danıştay'a başvuru yapılmıştı. Manisa Barosu, yönetmeliğin iptali için dava açarken, Akhisarlı vatandaşlar da 'zeytinine sahip çık' sloganıyla eylem yaptı.