Reklamı Geç
grand
Manisa
07 Aralık, 2023, Perşembe
 • DOLAR
  27.50
 • EURO
  28.83
 • ALTIN
  1612.6
 • BIST
  8486.96
 • BTC
  27623.550$

TEVEKKÜL ETMEK

27 Nisan 2023, Perşembe 15:45

 

 Tevekkül, Allah’a güvenip, dayanma anlamına gelen İslami terimdir. Bir kimsenin kendini Allah’a teslim etmesi, rızkında ve işlerinde Allah’ı kefil bilip sadece ona güvenmesi manalarına gelir. 

Kişinin her durumda kendini Allah’a teslim etmesi ve ondan gelene razı olması tevekküldür. Allah’a tevekkül eden kişi, bir işi başarabilmek için elinden geleni yapar gerisini Allah’ın takdirine bırakır. Allah, kimseye muhtaç olmamak için tedbir almayı, hastalanınca ilaç kullanmayı vb. durumları sebep kılmıştır. Sonuca ulaşmak için vesileleri var etmiştir. 

 Tevekkül imandan meydana gelir. Allah’a iman eden kişi rızık için endişelenmez, dünya işlerinde telaş yapmaz. Yapması gerekeni yapar gerisini takdir-i ilahiye bırakır. Bilir ki Allah’tan başka güvenilecek, dost edinilecek hiç kimse ve hiçbir şey yoktur. Allah’tan başka dost edinenin hâli, örümceğin durumuna benzer. Halbuki barınakların en çürüğü örümcek yuvasıdır.) [Ankebut 41] Unutmayalım ki : Sizi de, işlerinizi de yaratan Allah’tır . ( Saffat 96 )

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.