Manisa'nın Akpınar Mahallesi’nde 3 yıl önce depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Vicdan Karaosmanoğlu İlköğretim Okulu’nun yeni bina temelinin önümüzdeki aylarda atılacağı öğrenildi. AK Parti Manisa Milletvekili ve MKYK üyesi Murat Baybatur da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada okulun inşaatına yakın zamanda başlanılacağını belirtti.

Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu 2 Öğretim Görevlisi alıyor Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu 2 Öğretim Görevlisi alıyor

Manisa'da depreme dayanıksız olduğu için yıkılan ancak yenisi yapılmayan okullar zincirine Vicdan Karaosmanoğlu İlköğretim Okulu da eklenmişti. Manisa'nın Akpınar Mahallesi’nde 3 yıl önce depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan okulun yeni bina inşaatına bir türlü başlanılamıyordu. Geçtiğimiz günlerde gazetecilerle bir araya gelen AK Parti Manisa Milletvekili ve MKYK üyesi Murat Baybatur Vicdan Karaosmanoğlu İlköğretim okuluna ilişkin sorunlara da değindi. Baybatur, "Okulun yıkımı pandemi dönemine denk geldiği için ve ekonomik sıkıntılardan dolayı müteahhitler ihaleye girmedi. Şu an ise TOKİ ile anlaşma yapıldı. TOKİ aracılığıyla Vicdan Karaosmanoğlu İlköğretim okulu ve birkaç okul daha yapılacak. Şu an hukuki süreçleri devam ediyor. Birkaç ay içerisinde okulun temeli atılacak" diye konuştu.

VELİLER YETKİLİLERE SESLENMİŞTİ

Depreme dayanaksız olduğu belirlenen okul binası yıllar önce boşaltılmıştı. Okulun öğrencileri de geçici olarak Ömer Faruk İlköğretim okulu yakınındaki binaya nakledilmişti. Dar gelirli insanların yaşadığı bölgedeki velilerin en büyük sorunu servis ücreti ödeyemedikleri için çocuklarını kilometrelerce uzaktaki okula yürüyerek getirip götürmek. Veliler daha önce yaptıkları eylemlerde yaşadıkları sorunlara gündeme getirmişti. Gülbahar Güler adlı veli, "İki çocuğum okula gidiyor. İkisinin okulu da farklı okullar. Çocuğumu Vicdan Karaosmanoğlu'nun geçici binasına götürmem 35 dakikamı alıyor. Çocuğumu okula bırakıp diğer çocuğumu okula bırakıyorum. Neredeyse gün boyu eve giremiyorum. Servis ücretleri 450 TL olmuş. Bu ücreti karşılamaya gücümüz yetmediği için çocuklarımızı kendimiz yaya olarak götürüyoruz. Ben yine iyi durumdayım; 6 çocuğu olup çocuklarının hepsi farklı okullara giden tanıdığımız var. Çocukları okula yetiştiremiyoruz. Okul yıkıldı, 3 yıldır yapılmıyor. Yetkililerden isteğimiz okulumuz artık yapılsın" ifadelerini kullanmıştı.

HERGÜN 15 KİLOMETRE YÜRÜYORLAR

Havva Turan adlı veli ise kendisinin okuyup mezun olduğu okula çocuğunu gönderemediğini belirterek, "Biz servis parası veremiyoruz, çocuğum her gün uzun süre yürümek zorunda kalıyor. Yaklaşık 3 senedir mağdur durumdayız. Devletimiz bizi ve çocuklarımızı unuttu” derken, Hakan Taho adlı veli, "Çocuklarımızı 7-8 kilometre mesafedeki başka bir okula göndermek zorunda kalıyoruz. Gidiş gelip 15 kilometre sürüyor. Yağmurda, çamurda ve şimdi de sıcaklarda çocuklarımızı okula götürüp getirmeye çalışıyoruz" şeklinde konuşmuştu.