ANKETLERİ YERLE BİR EDEN MANİSA SİYASETİNİN YÜKSELENİ BOZKURTLAR

14 Mayıs seçimleri sonrası Manisa’daki partilerin ayrıntılı değerlendirmelerine devam ediyoruz. Geçtiğimiz iki gün istedikleri sonuçları alamayan İYİ Parti,AK Parti ve CHP’yi  incelemiştik. Şimdi ise Manisa’da oylarını arttırmayı başaran ancak ve milletvekili sayısını ikiye yükseltemeyen Milliyetçi Hareket Partisi’nin 14 Mayıs seçimlerindeki durumunu yakından inceleyeceğiz. MHP’nin ikinci sıra adayı Ali Uçak’a ayrı bir yer ayırmamız gerekiyor. Çünkü öyle çalıştı ki bazen biz takip edemedik. Üretimin, istihdamın siyasete etkisini Manisa’da hayli hissettik. Kucaklayıcı ve sakin bir dilin sadece sorunlara odaklanma üzerine yürütülen çalışmanın çıktılarını gördük. Uçak siyaseti Manisa’ya bir hayli katkı sağladı.

35 BİN OYLUK ARTIŞ İKİNCİ VEKİLİ ÇIKARMAYA YETMEDİ

Anket şirketlerini her seçimde ters köşe yapan MHP bu seçimlerde de algı peşinde koşan anketçileri nakavt etmeyi başardı. Ülke genelinde yüzde 5 seviyesinde gösterilen MHP, yüzde 10’un üzerinde oy aldı. Ülke genelinde milletvekili sayısını arttıran MHP, Manisa’da oyu artmasına rağmen milletvekili sayısını arttırmayı başaramadı. Burada şüphesiz milletvekili listesinde ikinci sırada olan İş İnsanı Ali Uçak’ın payı oldukça yüksek. 2018’de 11,5 oy oranı ile 110 bin oy alan Türk Milliyetçileri, 2023 14 Mayıs seçimlerinde oy oranını 14,1’e oyunu da 144 bine yükseltti. Milletvekili aday profilinin önemini bu seçimde MHP’nin performansına bakarak daha iyi anlıyoruz.

---------------------

MHP denildiğinde aklınıza hemen bu ülkenin sigortası, güvenliği gelir. Bu seçimlerde de MHP bu özelliğini pekiştirdi. Türk Milliyetçileri, seçimler öncesi algı peşinde koşan anket firmalarını yerle bir ederek iki katı oy aldılar ve TBMM’deki pozisyonunu korumayı başardı. Ülke genelindeki oy artışı Manisa’da fazlasıyla hissedildi ve bir önceki 2018 seçimlerinden 35 bin daha fazla oy alarak kendini ispat etti. Oy artışı milletvekili sayısına yansımasa da bu oy artışı ilerleyen süreçte yapılacak olan yerel seçimlerde elbet katkı sağlayacak. MHP’li tek büyükşehir belediyesi olan Manisa’nın önemi oldukça yüksek. MHP’nin buradaki artışı diğer partilere de ayrı bir mesaj.

AKÇAY REKORA GİDİYOR

MHP’nin Manisa’daki milletvekili adaylarına baktığımızda ilk sırada yine 2007 yılından itibaren milletvekili olmayı sürdüren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay vardı. Akçay’ın Ankara siyasetindeki tecrübesi elbette oyların muhafaza edilmesinde etkili oldu. Akçay’a Manisalı seçmen ‘artık yeter’ dese de MHP Lideri Bahçeli Akçay’a güvenini bir kez daha gösterdi ve Manisa’nın temsiliyetini kendisine verdi. Akçay’ın Manisa dışında bir ilden de ayda gösterilmesi kamuoyunda konuşulanlar arasındaydı ancak Manisa’dan seçilerek göreve devam edecek.

TAKİP ETMEKTE ZORLANDIK

Akçay’ın arkasında ise Alaşehir bölgesindeki etkisi ile bilinen iş insanı Ali Uçak vardı. Yaş Sebze ve Meyve İhracatı sektöründe Türkiye’nin en iyisi olarak bilinen firması ile Türkiye’de de tanınan Uçak, bu seçimlerde en çok konuşulan isimlerden biri oldu. Binlerce kişiye sağladığı istihdam ve ülke ekonomisine katkısı ile Manisalıların takdir ettiği Ali Uçak bu seçimlerde öyle çalıştı ki biz bile takip etmekte zorlandık. Bir saniye boş durmadı. En ücra köylere beldelere ulaşmaya çalıştı. Sosyal medyadaki görünürlüğü ayrıca etkili oldu. Genç seçmenleri kazanmasını bildi. Uçak yaklaşık 6 bin oy ile milletvekili seçilemedi. Bazılarınıza göre yüksek olabilir ama Manisa’daki sandıkların yüzde 80’i açılana kadar Uçak TBMM’ye giden isim olarak görülüyordu. Sonrasında merkez ilçelerin oyları ile vekilliği CHP’nin dördüncü sırasındaki Deva kontenjanı adayı Selma Aliye Kavaf’a kaptırdı.

UÇAK SİYASETİ MANİSA’YA KATKI VERECEK

Ali Uçak için şu anda milletvekilliği başka seçimlere ertelenmiş olabilir ama biz Uçak’ı verdiği mesajlarla hatırlayacağız. Uçak, polemiklere girmedi. Siyasetin sert diline kendini kaptırmadı. Sadece işine odaklandı. Manisa’nın eksik yönlerini tamamlama sözü verdi. Muhtarlara telefon numarasını dağıttı. Başı sıkışan, derdi olan arasın dedi. Tarım, üretim, ihracat, istihdam dedi. Tarım kenti Manisa’yı bu alanda yeniden ayağa kaldırma sözü verdi. Kısacası Uçak sadece Manisa’ya odaklandı. Çok da iyi yaptı. Uçak ilerleyen süreçte Manisa siyasetinin etkili isimleri arasında yer olacak. Bu dönem olmadı belki ama bir sonraki dönem artık bu performansını gören Ankara siyaseti farklı bir karar verecektir. Ayrıca son 10 gün boyunca Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün de sahaya inmesi MHP oylarındaki kenetlenmeyi arttırdı. Bu önemli bir hamleydi. MHP’nin bazı ilçelerde oylarını en az iki katına çıkartması ittifak ortağı AK Parti’nin beşinci milletvekilini çıkartması için biraz sıkıntılı bir durum gibi görünüyordu ancak AK Parti öyle bir oy kaybetti ki MHP’nin AK Parti’den aldığı oylar şimdiden unutuldu.

İLÇELERDEKİ ARTIŞ 2 KATI

MHP il genelinde oylarını yüzde 30 seviyesinde arttırdı. Sadece Soma, Selendi ve Yunusemre’de kısmi düşüşler oldu. Bununla birlikte Sarıgöl, Alaşehir, Demirci ve Gördes’te oylarını en az 2 kat arttırdı. Bunda Ali Uçak’ın payı elbette çok yüksek. Çünkü oy artışı olan ilçeler Uçak’ın faaliyet alanı içinde olan bölgeler. Üretim, İstihdam ve ihracatın siyasete etkisini de bu sayede görmüş olduk.

 

ÖZCAN ÖZKAN

ANKETLERİ YERLE BİR EDEN  MANİSA SİYASETİNİN YÜKSELENİ BOZKURTLAR
ANKETLERİ YERLE BİR EDEN  MANİSA SİYASETİNİN YÜKSELENİ BOZKURTLAR
ANKETLERİ YERLE BİR EDEN  MANİSA SİYASETİNİN YÜKSELENİ BOZKURTLAR
ANKETLERİ YERLE BİR EDEN  MANİSA SİYASETİNİN YÜKSELENİ BOZKURTLAR
ANKETLERİ YERLE BİR EDEN  MANİSA SİYASETİNİN YÜKSELENİ BOZKURTLAR
ANKETLERİ YERLE BİR EDEN  MANİSA SİYASETİNİN YÜKSELENİ BOZKURTLAR
ANKETLERİ YERLE BİR EDEN  MANİSA SİYASETİNİN YÜKSELENİ BOZKURTLAR
ANKETLERİ YERLE BİR EDEN  MANİSA SİYASETİNİN YÜKSELENİ BOZKURTLAR
ANKETLERİ YERLE BİR EDEN  MANİSA SİYASETİNİN YÜKSELENİ BOZKURTLAR