İlçede yarı olimpik yüzme havuzunun temeli atıldı İlçede yarı olimpik yüzme havuzunun temeli atıldı

Manisa'yı ikiye bölen demir yolundan geçişleri güvenli  hale getirme gerekçesiyle yapılan üst geçitlerin görüntüsü ve işlevsizliği büyük tepki toplarken, yeni üst geçit inşaatları sürüyor. Vatandaşlar, başka şehirlerdeki asansörlü, yürüyen merdivenli üst geçitlere dikkat çekip, "Bu üst geçitler hangi çağa hitap ediyor?" diye soruyor.

Manisa'nın Barbaros ve Horozköy Mahalleri ile şehir merkezi arasındaki demir yolu hattından geçişleri güvenli hale getirmek için Devlet Demiryolları tarafından inşa edilen üst geçit, ilkel görüntüsü ve işlevsizliği nedeniyle hem kullanılmıyor hem de vatandaşların tepkisini çekiyor. İlk üst geçit için yapılan eleştirileri dikkate almayan Demiryolları, ikinci üst geçidin inşaatını da sürdürüyor. Aynı görüntü ve özelliklere sahip bir başka üst geçidin ise proje aşamasında olduğu belirtiliyor.

ENGELLİ VE YAŞLILAR YOK SAYILDI

Türkiye'nin çeşitli illerinde demiryollarına yapılan yaya üst geçitleri yürüyen merdiven veya asansörlü olarak yapılırken, Manisa'daki üst geçitlerde engelli, yaşlı ve bebek arabalı vatandaşlar düşünülmemiş. Sağlıklı insanların bile geçmekte zorlandığı üst geçitler, neredeyse hiçbir vatandaş tarafından kullanılmıyor. Mahalle sakinleri kullanışsızlığının yanı sıra çirkin görüntüsüyle görüntü kirliliği de yapan üst geçidi kullanmak yerine, tehlikeyi göze alarak tren raylarının üzerinden karşıya geçmeyi  tercih ediyor.

RAYLAR ÜZERİNDEN GEÇİŞ SÜRÜYOR

Geçtiğimiz aylarda Devlet Bahçeli Köprülü Kavşağı’ndan Barbaros Mahallesi’ne geçiş için tren yolu üzerine yapılan üst geçit, mahalle halkının yaşadığı soruna çare olmamıştı. Yıllardır tehlikeli olmasına rağmen rayların üzerinden geçen vatandaşlar yeni yapılan üst geçidi de yüksek olduğu, engelli ve yaşlıların kullanımına olanak sağlamadığı gerekçesiyle kullanmıyor. Duruma tepki gösteren vatandaşların bir kısmı rayların üzerindeki demir parmaklıkların arasından karşıya geçmeye devam ediyor. Bazı vatandaşlar ise üst geçidin işe yaramadığını ve ‘ucube’ görüntüye sahip olduğunu öne sürüyor.

AYNISINDAN 2 TANE DAHA YAPILIYOR

Tehlikeli noktalara yapılan üst geçidin ikincisi aynı güzergah üzerinde Horozköy ve Barbaros mahallerine geçiş için yapılıyor.  Yapımında sona gelinen yapının ilk yapılan geçit ile aynı görünümde olması mahalle sakinlerinin tepkisini çekti.  Vatandaşlar ilk yapılan üst geçitte yaşlıların ve çocukların düşünülmediğini belirterek ikinci yapıda da bu durumun aynı olduğunu belirtiyor. Bazı vatandaşlar ise yapının yüksek olduğunu bebek arabası ve yaşlıların kullanımına uygun şekilde yapılmasını talep ediyor. Bu arada aynı görüntü ve özelliklere sahip üçüncü üst geçidin de proje aşamasında olduğu belirtiliyor.