Dolandırıcılığın binbir türlü yöntemiyle insanları kandırmaya çalışan bilişim çeteleri, son zamanlarda sosyal medya kullanıcılarını hedef alıyor. Birçok kişinin instagram hesabına gelen bir mesaj, dikkatli olunmadığında ciddi tehkilere neden oluyor. İnstagram logolu bu hesaplardan gelen bağlantıya tıklanıldığında kullanıcının tüm hesapları dolandırıcıların eline geçiyor, banka hesapları boşaltılabiliyor.

Her gün yeni bir dolandırıcılık yöntemiyle vatandaşları kandırmaya çalışan suç örgütleri, son zamanlarda internette en çok vakit geçirilen sosyal medya hesaplarını kullanmaya başladı. Çeşitli yöntemlerle kullanıcılara direkt mesaj gönderen bilişim korsanları, gönderilen mesajda kullanıcının telif hakkı ve topluluk kurallarını ihlal ettiğini belirterek, sorunun çözülmesi için gönderilen bağlantıya tıklanmasını istiyor. Bağlantıya tıklandığında internet ve sosyal medyadaki hesapları ele geçiren dolandırıcılar, böylelikle kişilerin banka hesaplarını boşaltmaya kadar giden birçok işlemi gerçekleştirebiliyor.

          'TIKLAYIN' DENİLEN BAĞLANTIYA SAKIN TIKLAMAYIN!

Uzmanlar, sosyal medya kullanıcılarının sanal dolandırıcılara karşı dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.İnstagram hesabına gelen şu ve benzeri mesajlarda verilen bağlantılara kesinlikle tıklanmaması gerektiği ifade ediliyor:

"İnstagram Telif Hakkı Topluluğu. Rapor Kimliği: 126382350847838. Selam! Instagram telif hakkını ve topluluk kurallarımızı ihlal ettiğinize dair şikayetler aldık. Ekibimiz şikayetleri inceledi ve onayladı. İhlal ettiğiniz kurallar;

- Paylaşılan bir gönderi veya bağlantı

- Telif hakkıyla korunan yayınlar

Katili cezaevinde intihar etti Katili cezaevinde intihar etti

Telif hakkı ihlali kurallarımıza aykırıdır! Hesabınız 48 saat içinde kalıcı olarak silinecektir. Hata yaptığımızı düşünüyorsanız aşağıdaki formdan geri bildirimde bulunun. (Bağlantı tıklanmazsa, bu mesajı yanıtlayın ve tekrar deneyin)

Saygılarımla,

Instagram I Telif Hakkı Destek Ekibi"

          SAHTE İNSTAGRAM SAYFASI ÇIKIYOR

Kullanıcılara gönderilen bildirimin sonunda "Telif Hakkı Bildirimini Onaylayın" başlıklı bir butona tıklamanız isteniyor. Kullanıcılar butonu tıkladığında ise https://instagram.mhmtphp.com sayfasına yönlendiriliyor.

İnstagram giriş sayfası gibi logo ve renkleri tasarlanan bu sayfaya İnstagram kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girdiğiniz anda bu bilgiler dolandırıcının eline geçiyor. Hesabı ele geçiren dolandırıcılar, arkadaş listesindekilerden yüksek kazanç vaadi ile para toplayıp ortadan kayboluyor.

Dolandırıcıların bir diğer tuzağı ise, yorumlarda sizin hakkınızda konuşulduğu ve sizi savunduklarını iddia ediyorlar yorumu görmeniz için bağlantı gönderip aynı şekilde bağlantıya tıklamanızı istiyorlar. Tıkladığınız takdirde hesabınız ele geçiriliyor.

Uzmanlar bu konuyla karşı karşıya kalmanız durumunda hemen savcılığa suç duyurusunda bulunmanız gerektiği konusunda uyarıyor.