Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmete başlayan Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, Manisa'da yaşayan 6 yaş üstü engelli bireyler ve ailelerinin hayatına büyük kolaylık getirdi. Aileler çocuklarını diledikleri zaman merkeze getirip keyifli vakit ayırabiliyor.

Geçtiğimiz aylarda faaliyete başlayan Manisa Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, 6 yaş üstü engelli çocukları bulunan ve çocuklarının bakımı nedeniyle bazı zaruri işlere vakit ayırmakta zorlanan anne babalar için büyük bir kolaylık sunuyor. Gün içinde dışarıda birkaç saatlik veya tam gün önemli bir işi olan ebeveynler çocuklarını merkeze emanet edebiliyor. Velisi işlerini yürütürken, çocuk da bu süre zarfında çeşitli etkinliklerle merkezde keyifli vakit geçirebiliyor.

6 YAŞ ÜSTÜ TÜM ENGELLİLER YARARLANABİLİR

Merkezde engelli bireyler saatli, seanslı, yarım veya tam gün olarak resim atölyesi, müzik atölyesi, spor odası, gelişim atölyesi, uygulama mutfağı ve çok amaçlı salon hizmetlerinden yararlanabiliyor. Çocuklar, bunun yanı sıra bahçedeki kum alanı ve hobi bahçesinde de uzmanlar eşliğinde oyunlar oynayıp keyifli vakit geçirebiliyor. Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç, 6 yaş üstü tüm engelli bireylerin bu hizmetten yararlanabildiklerini belirtti.

AİLE DANIŞMANLIĞI HİZMETİ DE VERİYOR

Manisa Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'nin engelli bireyler ve ailelerine birçok imkan sağlıyor. Çeşitli spor salonları ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda, engelli bireyler toplumla kaynaşma amacıyla haftada 2 gün 1'er saat spor salonlarındaki derslere katılabiliyor. Yapılan çalışmalarda, engelli bireyin toplumsal yaşam becerilerinde bağımsız hale gelebilmesi hedefleniyor. Engelli bireyin bakımını üstlenen ailenin kendine vakit ayırabilmesini sağlamayı da amaçlayan merkez, aileye engellinin bakımı, rehabilitasyonu ve akademik eğitimi konusunda destek oluyor ve ihtiyaç durumunda aile danışmanlığı hizmetinden yararlanmasını sağlıyor.

ETKİNLİKLER HAZIRLAYIP SOSYALLEŞİYORLAR

Manisa Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'nin engelli bireyler ve ailelerine sunduğu önemli bir hizmet de engellinin her ay kişisel bakımını yapmak. Manisa Kuaförler ve Berberler Odası ile yapılan iş birliği doğrultusunda gönüllü kuaförler istenilen zamanda engelli bireylere kuaförlük hizmeti sunuyor. Tamamen ücretsiz hizmet sunan merkez, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 10 Mayıs Engelliler haftası gibi önemli gün ve haftalarda da çeşitli etkinliklere imza atıyor ve engelli bireylerin sosyalleşmesi sağlanıyor.

73 ENGELLİ BİREY HİZMET ALIYOR

Manisa Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürü Selcan Etyemez Uslu, halen 73 engelli bireyin hizmet aldığı merkezden yararlanmak için engelli yakınlarının bizzat kuruluşa gelerek başvuru yapabileceklerini veya Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvuru dilekçesi verebileceklerini söyledi.

Düzensiz göçte büyük artış: İlk 8 ayda 2021'i geçti Düzensiz göçte büyük artış: İlk 8 ayda 2021'i geçti