Elektrik ve doğalgaz faturalarına gelen astronomik zamlar, tüketicileri kendi enerjisini üretmeye yöneltti. Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin işlerinde patlama yaşandı. 45 bin TL'lik bir yatırımla aylık 1000 TL değerinde elektrik üretebilen güneş panelleri, tüketiciyi bir ömür faturalardan kurtarıyor.

Elektrikte ikinci kademe tüketime yılbaşından itibaren yüzde 127 oranında zam gelmesi, elektrik faturası katlanan bireysel kullanıcıları ve işyerlerini, kendi enerjisini üretmeye yöneltti. Manisa'da bazı büyük firmalar uzun yıllardır güneş ve rüzgar enerjisiyle elektrik üretirken, küçük ölçekli işletmeler ve bireysel tüketiciler de bu konudaki yatırımlara ilgi göstermeye başladı. Manisa'da elektrik üreten güneş paneli kurulumu işi yapan Artı Enerji Firması Yetkili Müdürü Özgür Kahraman, son 1-2 aylık süreçte işlerinde çok ciddi bir artış yaşandığını söyledi.
FATURALAR YÜKSELİNCE GÜNEŞE İLGİ ARTTI
Güneş enerjisiyle elektrik üretmenin birçok açıdan avantajlı olduğunu belirten Kahraman, dünyadaki enerji maliyetlerinin artmasıyla faturaların daha da kabaracağını ve yenilenebilir enerji sektörünün çok daha büyüyeceğini vurguladı. Kahraman, "Önceden sadece bu işe belli kaynak ayırabilinler niyetleniyordu, şimdi elektrik faturalarının başlı başına bir gider olduğunu görüp, buna bir kaynak ayırıp, bu işi yapmak isteyen herkes bizi arıyor. Elektrik parası ödemek yerine gerekirse banka kredisiyle bu sistemi kurmak ve bu sorunu halletmek isteyenler çok" dedi.
1000 TL'LİK ÜRETİM İÇİN 25 METREKARE ALAN YETERLİ
Özgür Kahraman'ın verdiği bilgiye göre, güncel elektrik ücretleri üzerinden aylık 1000 TL'lik elektrik üretmek için gerekli panel sistemi ve diğer işlemlerin toplam maliyeti yaklaşık 45 bin TL. Kendi elektriğini üretmek isteyenler öncelikle şirkete başvuru yapıp, ne kadarlık bir üretim yapmak istediklerini belirtiyor. Bir yandan gerekli fizibilite çalışması yapılıyor, diğer yandan gerekli prosedürler ve fazla enerjinin büyük enerji şirketlerine satılması için anlaşmalar sağlanıyor. 1000 TL'lik elektrik üretimi için 25 metrekarelik bir alana güneş panelleri kurulması yeterli oluyor. Bunun için daha çok çatılar kullanılırken, uygun olan diğer cephelere de panel takılabiliyor.
KULLANILMAYAN ELEKTRİK SATILABİLİYOR
Yaklaşık 1 aylık süre zarfında gerekli tüm prosedürler yerine getiriliyor ve tesisat kuruluyor. Sisteme tüketim için ayrı, kalan elektriğin satılması için de ayrı saat takılıyor. Tüketicinin kullanmadığı elektrik, yapılan enerji satış anlaşması doğrultusunda dağıtım şirketine satılıyor. Kurulumu yapan firma 10 yıl boyunca tüm süreci  takip etme garantisi verirken, panellerin de en az 25 yıl kullanım garantisi oluyor. Böylelikle 45 bin TL yatırımla aylık 1000 TL'lik elektrik üretimi sağlayan bir sistem kuran tüketici, ilk 45 ay boyunca elektrik faturasını normal fiyatından ödemiş olurken, sonrasında fatura derdinden tamamen kurtuluyor.
DOĞALGAZ FATURASINDAN DA KURTARIYOR
Enerji uzmanları, tüketim karşılama amacı taşıyan bireysel kullanıcılar için devletin bazı teşvikler sunması durumunda yenilenebilir enerji üretiminin çok daha artacağını ve bu durumun Türkiye'nin enerjide dışa bağımlık sorununu ciddi oranda çözeceğini belirtiyor. Elektriğin sıcak ve soğuk havalarda iklimlendirmede de kullanıldığına dikkat çeken uzmanlar, yenilenebilir enerji üretilen konut ve işyerlerinin doğalğaz tüketiminin de çok azalacağına veya tamamen sona ereceğine  işaret ediyor.

Köprübaşı’na 200 metrelik içme suyu hattı Köprübaşı’na 200 metrelik içme suyu hattı