İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye genelindeki tüm cem evlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için seferber oldu. Bu kapsamda Manisa'da bulunan cem evlerinin çeşitli ihtiyaçları da Vali Yaşar Karadeniz öncülüğünde giderildi. Karadeniz, bazı cem evlerini bizzat ziyaret ederek Alevi vatandaşlarla bir araya geldi, sorunlarını dinledi.

İçişleri ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarının koordinasyonunda yürütülen Milli Birlik ve Beraberlik Çalışması kapsamında 58 ildeki bin 585 cemevinin tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılandı. Bu kapsamda Manisa'daki 11 cem evi için de daha önce tespit edilen ihtiyaçlar Valilik koordinasyonuyla tamamlandı. Vali Karadeniz, Saruhanlı Dilek Cemevi'ne yaptığı ziyarette, "Ülkemizde bulunan tüm inançlar bizim bütünlüğümüzü oluşturuyor. Birlik ve beraberliğimizi her zaman korumalıyız" dedi.

MANİSA'DAKİ 11 CEMEVİNİN İHTİYAÇLARI GİDERİLDİ

Manisa'da bulunan cem evlerinin klima, buzdolabı, çamaşır makinası, masa, sandalye, minder, yastık gibi  ihtiyaçlarının yanı sıra boya, badana, tamirat gibi işleri de Valilik öncülüğünde yürütülen çalışmalar kapsamında tamamlandı. İhtiyaçları giderilen cemevleri şöyle: Şehzadeler Yeniköy Cemevi, Alevi Kültür Dernekleri Akhisar Cemevi, Saruhanlı Dilek Cemevi, Alevi Kültür Dernekleri Salihli Cemevi, Turgutlu Cemevi, Kula Encekler Cemevi, Kenger Cemevi, Demirci İcikler Cemevi, Soma Ularca Cemevi, Karaçam Cemevi ve Kuzluören Cemevi.

KLİMA TAKILDI, MİNDER ALINDI, TAMİRAT YAPILDI

Manisa Valiliği tarafından hazırlanan Cevleri Çalışma Raporu'na göre, daha önce duyurulan talepler doğrultusunda cemevlerinin giderilen ihtiyaçları şöyle:

Alevi Kültür Dernekleri Akhisar Cemevi: 2 adet klima, 100 minder, 180 yastık temini.

Saruhanlı Dilek Cemevi: Büro takımı, 100 minder, 100 yastık alımı ile tavan havalandırması.

Alevi Kültür Dernekleri Salihli Cemevi: 3 katlı asansör

Turgutlu Cemevi: 100 minder, 38 yastık, taban halısı, 20 masa, 100 sandalye alımı ile 120 kg boya temini.

Başkan Ergün'ün acı günü Başkan Ergün'ün acı günü

Kula Encekler Cemevi: 2 kilometre yol yapımının yanı sıra, buzdolabı, bulaşık makinesi, 2 klima, taban halısı değişimi, boya badana ihtiyacı temini.

Kenger Cemevi: Buzdolabı, çamaşır makinası, 2 adet klima, taban halısı, 180 minder, 100 yastık alımı, 20 masa, 100 sadalye.

Şehzadeler Yeniköy Cemevi: 2 adet klima, 20 masa, 100 sandalye, onarım, boya ve badana.

Demirci İcikler Cemevi: 2 adet klima, buzdolabı, çamaşır makinası, 10 minder, 180 yastık, 10 halı, santalye masa temini.

Soma Ularca Cemevi: 2 klima, masa sandalye, taban halısı, ayakkabılık, havalandırma ve boya badan işleri.

Karaçam Cemevi: 2 adet klima, halı, masa ve sandalye alımı

Kuzluören Cemevi: Masa sandalye alımı, çatı ve oluk tamiri.

ALEVİ TEMSİLCİLERDEN VALİ KARADENİZ'E TEŞEKKÜR

Yapılan hizmetler sonrasında Manisa genelindeki Alevi sivil toplum kuruluşu temsiclireli Vali Yaşar Karedeniz'i ziyaaret etti. Alevi Kültür Derneği Manisa Bölge Sorumlusu ve Akhisar Cemevi Şube Başkanı Dursun Ali Şat,  Manisa Cemevi Şube Başkanı Bektaş Kılıç, Salihli Cemevi Şube Başkanı Hasan Duran Öntaş, Soma Cemevi Şube Başkanı Aysun Gökçe, Çepnidere Cemevi Şube Başkanı Hamza Karayel, Dilek Kasabası Cemevi Şube Başkanı Ünal Karataş’tan oluşan heyet, ziyarette yapılan hizmetler için teşekkür etti. Vali Karadeniz, ‘Milli Birlik ve Beraberlik Çalışması’ kapsamında Cemevlerinin birçok ihtiyacının giderildiğini belirterek, heyete ziyaret sebebiyle teşekkür etti.

'İNANÇLAR ÜLKEMİZİN BÜTÜNLÜĞÜNÜ OLUŞTURUYOR'

Vali Karadeniz de yapılan çalışmaları yerinde görmek için bazı cemevlerine ziyaretlerde bulundu. Geçtiğimiz günlerde Saruhanlı ilçesine bağlı Dilek Mahallesinde bulunan Cemevini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya gelen Karadeniz, "Ülkemizde bulunan tüm inançlar bizim bütünlüğümüzü oluşturuyor. Ancak dışarıdan bu ülkenin genleriyle oynamaya çalışanlar var. Bizler bunun farkında olarak birlik ve beraberliğimizi her zaman korumalıyız. Bu bilinçle Alevi gençlerimizin de sizler gibi bu öğretileri en iyi şekilde öğrenmesini sağlamalısınız. Bu anlamda da bize düşen yardım ve desteği sağlamaya hazırız. Yapacağınız cemlerin hayırlı olmasını diliyorum" dedi.