Kurtuluş Savaşı'nda büyük kahramanlıklar sergileyen Manisa’nın Demirci İlçesi, yıllardır 'istiklal madalyası' mücadelesi veriyor. Demirci Akıncıları Derneği Başkanı Hüseyin Kıncı, tüm partilerden milletvekillerinin imzasının bulunduğu kanun tekliflerinin TBMM'de olduğunu, Milli Mücadele'nin 100. Yılı'nda 'İstiklal Madalyası' müjdesi beklediklerini söyledi.

Manisa'nın Demirci İlçesi, İstiklal Savaşı'nda en büyük mücadele veren ilçelerden biri. Dönemin Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem Bey öncülüğünde hareket eden Akıncılar Birliği, Yunan işgaline izin vermemiş ve bölgede büyük kahramanlıklar sergilemişti. Mehmet Pehlivan, Gördes kızı Makbule, Halil Efe gibi kahramanlar yetiştiren ilçenin uzun yıllardır sürdürdüğü 'İstiklal Madalyası' mücadelesi devam ediyor. Benzer durumdaki il ve ilçelere İstiklal Madalyası verilirken Demirci'ye henüz bu madalyanın verilmediğini belirten Demirci Akıncıları Derneği Başkanı Hüseyin Kıncı, bu konudaki talep ve çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

KANUN TEKLİFLERİ TBMM'DE BEKLİYOR

Daha önce çeşitli partilere mensup Manisalı tüm milletvekillerinin imzasıyla TBMM'ye iki ayrı kanun teklifi sunulduğunu kaydeden Kıncı, "Bir süre önce AK Parti milletvekilimiz sayın Murat Baybatur'a da bu konuyu ilettik. Kurtuluşun 100. yılı olması sebebiyle bu konuda bir müjde beklediğimizi söyledik ve kendilerinden destek istedik. Konuyla ilgili halen Yunusemre Kaymakamlığı yapan eski Demirci Kaymakamımız Atilla Kantay'ın büyük mücadelesi oldu. Biz Demircililer olarak dedelerimizin ortaya koyduğu kahramanlıklar için bir İstiklal Madalyası verilmesi mücademizi sürdürüyoruz" dedi.

DEMİRCİ AKINCILARI BELGESEL OLUYOR

Demirci Akıncıları'nı tanıtmak ve anılarını yaşatmak için birçok çalışma yürütüldüğünü belirten Demirci Akıncıları Derneği Başkanı Kıncı, şu anda bu konuda kapsamlı bir belgesel çekiminin de devam ettiğini söyledi. Kıncı, "Belgesel Demirci Akıncılarını konu ediyor. Çekimleri Manisa, İstanbul ve Demirci'de devam ediyor. Parti Pehlivan ve Kaymakam İbrahim Ethem gibi o dönemki önemli akıncıların torunlarıyla, Demirci Akıncıları ile ilgili akademik veya farklı çalışma yapanlarla, çeşitli sivil toplum kuruluşları ile mülki ve yerel idarecilerle röportajlar gerçekletiriliyor. Belgeselin 2022 yılı Şubat ayında tamamlanmasını bekliyoruz. Bu çalışmayla dedelerimizin anısını yaşatacak, bu kahramanlıkları unutturmayacağız" diye konuştu.


 

DEMİRCİ İŞGAL EDİLMEYEN TEK YER

Kurtuluş Savaşı yıllarında 18 kez kısa süreli işgal ve geri alma mücadelelerin yaşandığı Demirci, Batı cephesinde uzun süreli işgal edilemeyen tek yer. Tarihi kayıtlara göre, Ocak 1921’den 1922 Ağustos’una kadar sayıları 100’ü aşmayan Demirci Akıncılarının peşine Yunan genelkurmayı on iki bin kişilik bir tümenini takmış ve bu tümen Sakarya ve Büyük Taarruz sırasında savaşan Yunan birliklerine destek verememiş, Demirci Akıncılarını takip nedeniyle saf dışı kalmıştı. Akıncılar, Yunan kuvvetlerine mühimmat taşıyan treni Alaşehir yakınlarında Killik Köprüsü ile birlikte havaya uçurmuş ve Yunanlıların geride daha çok asker tutmasını sağlayarak, Sakarya ve Büyük Taarruz savaşlarının kazanılmasında büyük katkıda bulunmuştu.