Yeni eğitim öğretim yılında alınan güvenlik tedbirlerine ilişkin bilgilendirme ve değerlendirmelerin yapıldığı Okul Aile Birliği Toplantısı, Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında yapıldı. Toplantıda eğitimle ilgili önemli açıklamalar yapan Vali Karadeniz, okul çevresindeki risk durumlarına göre güvenlik önlemlerinin alındığını ancak bunun tek başına yeterli olmadığını söyledi. Karadeniz, "Zaman zaman 'uyuşturucu ortaokula, liseye indi' gibi şeyler duyuyoruz. İstatistiklere baktığımızda o yaşlarda uyuşturucu kullanan çocuklarımız, gençlerimiz genellikle okulu bırakmış ve okula devamsızlığı olanlar. Yani aslında o uyuşturucu okula girmiyor. Aslında o çocuk okulun dışında kalıyor ve o boşluktan bir şekilde birileri istifade ederek onu uyuşturucu ile tanıştırıyor" diye konuştu.

         OKULA GİTMEYEN SUÇA HAZIR HALE GELİYOR!

         Çocukların ve gençlerin okula devamının mutlaka sağlanması gerektiğini vurgulayan Karadeniz, "Devamsızlık yapan öğrencinin velisine hangi yaptırımı uygulayabiliyorsak uygulayacağız. Önce ikna çalışması. Okula devam etmeyen çocuk uyuşturucu başta olmak üzere her türlü suça hazır hale geliyor. Eğer biz bu çocuklarımızı suç işlemekten korumak istiyorsak, uyuşturucu ile tanışmalarını istemiyorsak okula devamlılıklarını mutlaka sağlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

         AİLELERİN BİLİNÇLİ OLMASI ÇOK ÖNEMLİ

         Uyuşturucu konusunda emniyetin hem jandarmanın yapmış olduğu önemli çalışmalar olduğunu kaydeden Vali Karadeniz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Birçok faktör bu işin içinde ve el birliği ile bununla mücadele edilmesi gerekiyor. Örneğin ilimizdeki uyuşturucu kullananların durumuyla ilgili istatistiğe baktığımızda uyuşturucu bağımlısı gençlerin yüzde 82’sinin annesi ev hanımı. Ailelerimizin bu konuda bilinçli olması çok önemli bir etken. Onun için özellikle öğrenci velilerine yapılacak olan eğitimin, bilgilendirmenin bu anlamda çok önemli olduğunu düşünüyorum.

         EN İYİ NARKOTİK POLİSİ ANNE

         Aileler çocuklarını ne kadar yakından ve iyi takip ederse oradan da o kadar iyi sonuç çıkıyor. İçişleri Bakanlığımız da böyle bir realiteyi gördüğü için 'En İyi Narkotik Polisi Anne' projesini başlattılar. Anne burada belirleyici etkenlerden birisi. Dolayısıyla annelerimiz ve babalarımız bu mücadelenin içinde yer almalıdır. Bununla birlikte bu konuda okul idarecilerimize ve rehberlik öğretmenlerimize de büyük bir görev düşüyor. Çocuklarımızı okula gönderirken gözünüzün arkada kalmaması gerekiyor.

         OKULLAR KONTROL ALTINDA

         Okul çevresinde alınan güvenlik bu anlamda çok önemli. Bizler sene başında milli eğitim, emniyet ve jandarmadaki arkadaşlarımızla beraber okullarımızdaki risk durumlarını değerlendirerek bir planlama yaptık. Güvenlik kuvvetlerimizin devamlı bulunduğu 4 okulumuz ayrıca trafik ekiplerinin giriş çıkış saatlerinde bulundurulduğu okullar var. Bunların dışındaki okullarımızda da polis ve jandarmanın belirlemiş olduğu irtibat görevlilerimiz var. Özellikle okul çevresinde satılabilen dal sigara ve onun gibi çocukların sağlığını kötü etkileyen yiyecek ve içeceklerden çocuklarımızı sakınmamız gerekiyor.

         KANTİNLERDE YASAK ÜRÜNLER SATILMAMALI

         Okul kantinlerinde de Milli Eğitim Bakanlığının yasaklamış olduğu türdeki gıda maddelerinin ve içeceklerin kesinlikle bulundurulmaması gerekiyor. Bizim için öncelik çocuklarımız, öğrencilerimiz. Dolayısıyla öğrencilerimize zarar verebilecek, onları olumsuz etkileyebilecek herhangi bir yanlışa başka bir gerekçeyle uymamız mümkün değil. Okul idarecilerimizin ve okul aile birliklerinin mutlaka bu denetimleri yapması ve kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığının yasakladığı ürünlerin satışına izin vermemeleri gerekiyor."

         OKUL  SERVİSLERİ DENETLENİYOR

         Servis araçlarındaki güvenliğe de değinen Vali Karadeniz, servis araçlarının denetimlerinin emniyet ve jandarma tarafından yapıldığını ancak okul yönetimi ve okul aile birliklerine de servis araçlarının kurallara riayet etmesini sağlamak konusunda önemli görevler düştüğünü, özellikle de emniyet kemerinin öğrencilere kullandırılması gerektiğini söyledi. Vali Yaşar Karadeniz’in konuşmasının ardından toplantıda; okullarda alınan güvenlik önlemlerinin değerlendirilmesi ve ikinci yarıyılda alınacak tedbirlerin planlanması, eğitim öğretim kurumlarının fiziki şartlarının iyileştirilmesine yönelik ihtiyaç analizlerinin yapılarak gereksinimlerin giderilmesine yönelik planlama yapıldı.

         TOPLANTIYA İLGİLİ BÜROKRATLAR KATILDI

         Kültür Sitesi Lale Salonu'nda Vali Karadeniz başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Aydın Memük, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, okul müdürleri, okul aile birliği başkanları ve veliler katıldı.