Vestel, üretim merkezi Manisa'da çevreye ve topluma katkı sağlayan projelerine devam ediyor. Geçtiğimiz mayıs ayında
gerçekleşen Vestel Manisa Yarı Maratonu'nda atılan adımları görme engelliler için üretilen WeWALK akıllı baston bağışına dönüştüren Vestel, 15 Ekim Dünya Görme Engelliler Günü kapsamında 15 Manisalı öğrenciyi akıllı bastonlarıyla buluşturdu.

Türkiye'nin öncü teknoloji şirketi Vestel, geliştirdiği üstün ve yenilikçi teknolojilerin yanı sıra herkes için daha erişilebilir ve daha eşit bir dünya yaratma vizyonuyla çalışmalarını sürdürüyor. Vestel, Zorlu Holding'in de desteğiyle 2019'da insanların sorunlarını çözmek amacıyla dünya çapında inovasyonlar geliştiren Young Guru Academy'sinden gençlerle birlikte geliştirdiği akıllı baston WeWALK projesiyle görme engelli bireylerin hayatlarına dokunmaya devam ediyor.

Manisa Dadaşlar Yardımlaşma ve Kültür Derneği açıldı Manisa Dadaşlar Yardımlaşma ve Kültür Derneği açıldı


ATILAN ADIMLAR WEWALK'A DÖNÜŞTÜ

Mayıs ayında gerçekleştirilen Vestel Manisa Yarı Maratonu'nda atılan her bir adımı görme engelli öğrenciler için bağışa dönüştüren Vestel, 15 Ekim Dünya Görme Engelliler Günü öncesinde Manisa Valiliği ile birlikte 15 görme engelli öğrenciyi WeWALK akıllı bastonlarıyla buluşturdu. Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde gerçekleşen törene Manisa Vali Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç, Vestel'i temsilen Vestel İşe Alım, İşveren Markası & BP Müdürü İpek Şimşek Akıncı ve Vestel Beyaz Eşya Yönetim Sistemleri ve Müşteri İlişkileri Müdürü Volkan Akan katıldı.

TIME DERGİSİ ‘YILIN İCADI’ SEÇTİ
Bugün tam 59 ülkede kullanılan WeWALK, bel üzeri ve baş hizasındaki engelleri algılayıp kullanıcıyı uyarabiliyor, sesli navigasyon verebiliyor. Time Dergisi tarafından 2019 yılının en iyi icatlarından birisi seçilen WeWALK aynı zamanda gelişim aşamasındayken Birleşmiş Milletler'in örnek gösterdiği bir proje oldu. Thomas Edison adına verilen Edison Ödülleri'nde Altın Ödül'ü ilk kez Türkiye’ye getiren proje, yıllar içerisinde oluşturduğu bilgi birikimini, teknolojisini, üretim
altyapısını, tecrübeli kadrosunu, engellilerin sosyal hayata tam ve eşit anlamda katılımlarını sağlamak için kullanan Zorlu Holding ve Vestel'in katkılarıyla büyüyerek devam ediyor.

‘EN BÜYÜK SIKINTI ERİŞEBİLİRLİK’

Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç, baston dağıtım töreninde yaptığı konuşmada görme engelli vatandaşların en büyük sıkıntısının erişebilirlik olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bu gün farkındalık günü olarak tüm dünyada görme engellerimizin yaşadığı sıkıntıları anlatmak adına önemli bir gün.  Özellikle görme engelli vatandaşlarımız en büyük sıkıntıyı erişebilirlikte yaşıyor. Özellikle kılavuz yolların olmadığı, sesli trafik işaretlerinin olmadığı yerlerde görme engellilerimiz büyük bir sıkıntı yaşıyor. Bunun üstesinden tamamen teknolojinin gelişmesiyle geçilebilir. Görme engellilerimiz bu anlamda teknoloji hızla kullanabilmekte. Bunlardan bir de akıllı bastonlar. Bu bastonlar aynı zamanda telefondan bağlantı yapılarak nereye gidileceğini size navigasyon aracılığıyla size sağlarken, önünüze çıkan engelleri de tamamen göstererek herhangi bir tehlikenin oluşmasını önler. Vestel’e kurumumuz adına teşekkür ediyoruz. Manisa’nın en büyük şirketi. Hem ekonomik olarak hem de sosyal farkındalık olarak büyük destekler sağlıyor. Özellikle kadın alanında sağladığı çok önemli destekler var.”

‘ENGELLİ BİREYLERİN HAYATLARINA DOKUNUYOR’

Vestel İşe Alım, İşveren Markası & BP Müdürü İpek Şimşek Akıncı ise konuşmasında “Vestel’in Mayıs ayında ilkini gerçekleştirdiği Vestel Manisa Yarı Maratonu’nda atılan adımlar görme engelliler için üretilen WeWALK akıllı baston bağışına dönüştürüldü. Vestel, geliştirdiği üstün ve yenilikçi teknolojilerin yanı sıra herkes için daha erişilebilir ve daha eşit bir dünya yaratma vizyonuyla da çalışmalarını sürdürüyor. Vestel, Zorlu Holding'in de desteğiyle 2019'da insanların sorunlarını çözmek amacıyla dünya çapında inovasyonlar geliştiren Young Guru Academy'sinden gençlerle birlikte geliştirdiği akıllı baston WeWALK projesiyle görme engelli bireylerin hayatlarına dokunmaya devam ediyor” dedi. 

Manisa Vali Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Vestel’e sosyal sorumluluk kapsamında sağladığı desteklerden dolayı teşekkür etti. Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından öğrencileri WeWALK akıllı bastonları takdim edildi.

Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde gerçekleşen törene, Manisa Vali Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç, Vestel'i temsilen Vestel İşe Alım, İşveren Markası & BP Müdürü İpek Şimşek Akıncı ve Vestel Beyaz Eşya Yönetim Sistemleri ve Müşteri İlişkileri Müdürü Volkan Akan katıldı.