Manisa’da her hafta cuma günü kurulan ve ikinci el ürünlerin satıldığı Bit Pazarı'na vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Pazarcılar, alım gücünün azalması nedeniyle vatandaşların ikinci el ürünlere yöneldiğini belirtirken, “Eskiye rağbet olsa, bit pazarına nur yağardı” atasözünün gerçeğe dönüştüğünü belirtiyor.

Enflasyonun hızla artması, vatandaşın alım gücünü her geçen gün biraz daha düşürüyor. Mağazalarda fiyatların çok yüksek olması nedeniyle alışveriş yapmakta zorlanan dar gelirli ailelerin yeni durakları bit pazarı oldu. Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan eski  otogar alanı yanındaki kapalı pazar yerinde Cuma günleri kurulan bit pazarı da vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Onlarca tezgahta satış yapılan pazarda, en yoğun ilgiyi kıyafetler ve ayakkabılar görüyor.

KİMİ MERAKTAN, ÇOĞU İHTİYAÇTAN GİDİYOR

Bit pazarına gelen vatandaşların büyük bölümü, dar gelirli olduklarını ve hayat pahalılığı nedeniyle buradan alışveriş yapmaya mecbur olduklarını belirtiyor. Müşterilerin bir kısmı ise her hafta yeni ürünleri incelemeyi veya artık satışı olmayan parçaları satın almayı tercih ettikleri için bu pazara geldiklerini ifade ediyor. Pazarcılar enflasyonun hızla artması ve özellikle giyim eşyalarının çok pahalı olmasının bit pazarına olan ilgiyi artırdığını belirtiyor. Bazı vatandaşların ikinci el kıyafet ve ayakkabı alıp kullandıklarını belirtiyor.

İĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEY VAR

Özel çocuklar kitaplarla buluştu Özel çocuklar kitaplarla buluştu

Bit pazarında iğneden ipliğe neredeyse her şeyi bulmak mümkün. Ağırlıklı olarak kıyafet ve ayakkabının satıldığı pazarda çocuklar için çeşit çeşit oyuncaklar, antika severler için tarihi eşyalar, meraklısı için sıra dışı aksesuarlar, elektronik eşya parçaları ve daha birçok çeşit  ürün bulunabiliyor. Mevcut ürünlerin en güzeline sahip olmak isteyen vatandaşlar erken saatlerde bit pazarının yolunu tutuyor. Bu nedenle özellikle sabah saatlerinde pazarda ‘iğne atılsa yere düşmeyecek’ bir kalabalık oluşuyor.