CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Ahmetli İlçesinde esnafla bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Ekonomik krizin giderek derinleştiği ve son üç ayda yükselen döviz, faiz ve enflasyon ile yapılan zamların halkı daha da zor duruma soktuğunu belirten Başevirgen, esnafın geçen yıl  pandemi nedeniyle, bu yıl da elektrik faturaları nedeniyle çok zor günler yaşadığını söyledi.

Memur ve emekli memurların 2023 yılı net maaşları belli oldu Memur ve emekli memurların 2023 yılı net maaşları belli oldu

 CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Ahmetli İlçesinde esnafı ziyaretinde bulundu. Yaşanan sorunları dinleyen Başevirgen, sonrasında yaptığı açıklamada özellikle elektrik faturalarının ödenemez hale geldiğini söyledi. Dükkan kirasını aşan elektrik faturası ve işletme giderlerinin esnafı büyük bir ekonomik krizin içine soktuğunu söyleyen Başevirgen, “Pek çok esnaf zamlarla katlanan işletme giderlerini karşılayamaz hale geldi. Yeni dükkan kapatmalarla karşılaşmamız işten bile değil. Esnaf sattığı malı yerine koyamazken, giderlerin sürekli artması belini büküyor" dedi.

  GIDA ESNAFI BUZDOLAPLARINI KAPATIYOR

 Gıda ürünlerinin saklandığı buzdolaplarının fazla elektrik tüketmesine rağmen sürekli çalıştırılması gerektiğini söyleyen Başevirgen, “Çoğu esnaf tek dolapla idare etmeye çalışıyor. Ancak bu da geçici bir çözüm. Geçen yıl esnafı pandemi bitirmişti, bu yıl elektrik faturaları bitirecek” diye konuştu. Ahmetli’de bir berber dükkanını ziyaret eden Başevirgen’e esnaf “En çok iş yaptığım zamanda 400 lira gelen elektrik faturası hiç iş yapamadığım zamanda 1000 lira geldi. Bir tane televizyon ve bir klima var dükkanda. Bu kış gününde onu da mı açmayayım?" diye sordu.

  FATURALARDAKİ ARTIŞ MÜŞTERİYE YANSIYACAK

Faturalarındaki artışın mecburen müşteriye yansıtılmasının zaten alım gücü düşmüş olan vatandaşları daha da zor duruma düşüreceğini ifade eden Başevirgen, “Evde elektrik tüketiminde kısıtlamaya gitmek belki bir nebze mümkün olabilir fakat ekmeğini iş yerinden kazanan bir esnafın elektrikten tasarruf etmeye çalışması mümkün değildir. Faturalarındaki artışı müşteriye yansıtması zaten alım gücü düşmüş olan insanımızı daha da zor duruma düşürecektir. Esnafın bu zor zamanda gelen elektrik faturalarındaki artışı karşılaması mümkün görünmüyor” şeklinde konuştu.