Herkes Manisalı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den müjdeli bir haber bekliyordu ama kötü haber  geldi. Hem de her yıl yapıldığı gibi Manisa'da sözlü bir açıklamayla değil, TMO'dan yazılı bir açıklamayla. Böylece; bir yanda kuraklık, bir yanda don nedeniyle ciddi rekolte düşüşü yaşayan çiftçiye, son darbe de 'Çiftçinin kara gün dostu' sloganını kullanan TMO'dan geldi!
    Girdi maliyetleri yüzde 100 artan üretici, 13 TL'lik taban fiyatla ne yapacağını bilemez durumda. Ürününü satıp borçlarını ödemek istiyor ama bu rakamlarla çiftçinin borcu daha da kabaracak gibi gözüküyor.
    İşin diğer bir ilginç yanı iktidar kanadını oluşturan Cumhur İttifakı cephesinden herhangi bir açıklama yapılmaması. Cumhur İttifakı üyesi milletvekili ve siyasetçilerin hiçbiri üzüm kelimesini ağızlarına dahi almıyorlar.
Geçen hafta üzüm üreticisiyle buluşan ve taban fiyatın 16.5 TL'den aşağı olmaması gerektiğini belirten MHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile Manisa Manşet'e yaptığı açıklamada ‘üreticiyi mağdur etmeyeceğiz’ diyen AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen'de de sessizlik hakim. Bu durumda üzüm üreticinin yüzüne bir daha nasıl bakacaklar merak ediyorum. Çünkü çiftçi tepkili, çünkü çiftçi haklı…
    AK Partili bir belediye başkanı ise TMO'nun fiyatı açıklamasının hemen ardından sosyal medya hesaplarından ‘hayırlı olsun’ dedi, kısa süre sonra mesajı sildi. Anlaşılan o da bu fiyatın pek hayırlı olmadığını anladı...
    Üzüm üreticileri Manisalı Bakan için ‘affetmeyeceğiz’ diyor ve Bakan'ı istifaya davet ediyor. Ziraat odaları bu rakamların çiftçilerle alay etmek olduğunu belirtiyor. CHP milletvekilleri ise muhalefet olmanın refleksiyle yaşanan tabloyu en sert şekilde eleştiriyor.
    Peki şimdi ne olacak?
    TMO alımlara başlıyor fakat açıklanan bu düşük fiyata rağmen üzüm üreticisinin hala bir umudu var. Ne de olsa umut fakirin ekmeği. Fiyatların bir şekilde yükseltilmesini temenni ediyorlar. CHP'ye göre, kilo başına 3-4 TL prim verilirse sorun belirli oranda çözülür. Bu çok gerçekli bir ihtimal gibi görünmüyor ama çiftçinin bu konudaki umudu bir üzüm tanesi kadar da olsa devam ediyor... Kalın sağlıcakla.