Manisa’da çevreyi korumak amacıyla yeni tedbirler görüşüldü Manisa’da çevreyi korumak amacıyla yeni tedbirler görüşüldü

Manisa genelinde sağlık çalışanlanı 1 günlük iş bıraktı. Hastane önlerinde yapılan eyleme Manisa Tabip Odası, Manisa Diş Hekimleri Odası, Genel Sağlık İş Sendikası, Birlik Dayanışma Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Hekim Birliği Sendikası, Hekimsen, Tabip-Sen ve AHEF üyeleri destek verdi.

Manisa genelinde görev yapan sağlık çalışanları, yaşadıkları sorunları yetkililere iletebilmek amacıyla 1 günlük iş bıraktı. Hastane önlerinde eylem yapan doktor ve diğer çalışanlar, sorunlarını içeren dövizler taşıdı ve sloganlar arttı. Manisa Tabip Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin, doktorlar adına yaptığı açıklamada “Emeğimizin hakkını aldığımız sağlıklı bir gelecek için g(ö)rev başındayız. Biz, ‘Başka Kamil Furtun’lar Ersin Arslan’lar olmasın, yaşatmak için yaşamak istiyoruz’ diyenler. Biz, gecesi gündüzü olmayanlar. Biz, hastalandıran bu sağlık sistemine göz yummayan, toplum sağlıksızken nefes alamayanlar. Biz, bu gördüğünüz binalarda sistemin tüm başarısızlığının altında bırakılanlar. Biz, aylardır oyalama taktikleri ile yok sayılan, emeği hiçleştirilen, mesleği değersizleştirilenler. Biz, KHK ve güvenlik soruşturmalarıyla, aile hekimliği ceza yönetmeliğiyle baskı altına alınmaya çalışanlar. Tüm bu olumsuzluklara rağmen; biz ‘giderlerse gitsinler’e boyun eğmeyenler; mesleğinin beyazını karanlığa ışık yapanlar; emek bizim, söz bizim diyoruz” diye konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANI OYALANMAK İSTEMİYOR

Uzun mesailerde ve yorucu nöbetlerde çalışan sağlık çalışanlarının sesinin duyulmasını istediklerini belirten Bilgin, “Kışkırttığınız sağlık taleplerine yanıt vermeye çalışan emeğin sahibi olarak bizler, milyonlar yoksulluk sınırı altı ödemelere, bizleri ölümüne çalıştıranlara sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz. Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi Meclis’te, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız; hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür. Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken; sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu” ifadelerini kullandı.

‘GREVLER DEVAM EDECEK’ MESAJI

Bu günkü grevin son olmadığını belirten Manisa Tabip Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bir itirazdır! Meclis’te yürütülen senaryoyu reddediştir! Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz. Emek bizim söz bizim.”