Manisa’da önceki gün henüz 16 yaşındaki Ö.M.Y.’nin ve 64 yaşındaki A.Ü.’nün 2 ayrı motosiklet kazasında hayatını kaybetmesi, ehliyetsiz ve kasksız sürüldüğünde ölüm saçan bu araçları yeniden gündeme getirdi. Manisa, Türkiye’de nüfus başına düşen motosiklet sayısında 4. durumda. 182 bin motosikletin bulunduğu kentte, her 8 kişiye bir motosiklet düşüyor. Yaşanan trafik kazalarının yüzde 36’sı da motosiklet kaynaklı.

Sıcak iklimi ve büyük oranda engebesiz coğrafyası nedeniyle ulaşımda motosikletin çok yaygın olarak kullanıldığı Manisa’da, her yıl onlarca kişi dikkatsizlik ve aşırı hız nedeniyle motosiklet kazalarında hayatını kaybediyor. Nüfusu 1 milyon 450 bini aşan Manisa’da 182 bin motosiklet bulunuyor. Toplam 3.5 milyon motosikletin bulunduğu Türkiye’de ortalama 24 kişiye, Manisa’da ise 8 kişiye bir motosiklet düşüyor. Manisa, bu oranla Kilis, Muğla ve Burdur’un ardından kişi başına düşen motosiklet oranında 4. sırada.

HENÜZ 16 YAŞINDA MOTOSİKLET KURBANI

Manisa’da her gün birçoğu maddi hasarlı ve yaralamalı onlarca motosiklet kazası yaşanıyor. Çoğunluğu ehliyetsiz ve kasksız olan sürücülerin dikkatsizliği ve yaptıkları aşı hız, sık sık ölümlü kazaların da yaşanmasına neden oluyor. Önceki gün Yunusemre ve Ahmetli’de yaşanan iki ayrı kazada 2 motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti. Ahmetli ilçesine bağlı Dereköy Mahallesi Matdere mevkii İzmir-Ankara karayolu üzerinde meydana gelen ilk kazada, Ö.M.Y. (16) yaşamını yitirdi. Yunusemre ilçesine bağlı Sakallı Mahallesi’nde meydana gelen diğer motosiklet kazasında ise A. Ü. adlı motosiklet sürücüsü, özel otomobille çarpıştı. A. Ü. kazada hayatını kaybetti.

         MANİSA’DA KAZALARIN YÜZDE 36’Sİ MOTOSİKLETTEN

Manisa'da motosiklet kaynaklı trafik kazaları ve ölümler bir hayli yüksek. Yaşanan trafik kazaların yüzde 36'sı motosiklet kaynaklı. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri de motosikletlere yönelik yoğun denetimlerini sürdürüyor. Emniyet Trafik Şube Müdürlüğü verilerine göre 2020 yılında 78 bin motosiklet denetimden geçirilirken edilirken, bu sayı 2021 yılında 130 bine yaklaştı. Motosiklet denetimlerinde en çok rastlanan durum, sürücülerin ehliyetsiz olması ve kask kullanmaması. Kask kullanılmaması, kazalarda yaşanan yaralanma ve ölümlerin de en önemli nedeni.

MOTOSİKLET SAYISI 10 YILDA 43 BİN ARTTI

Manisa’da motosiklet sayısı yıllara göre önemli artış gösteriyor. Resmi verilere göre, 2010 yılında Manisa’da toplam 405 motorlu aracın 141 bini motosikletler oluştururken, 2015 yılında toplam motorlu araç sıyışı 527 bine, motosiklet sayısı ise 167 bine çıktı. 2010 yılında ise 594 bin motorlu aracın 182 bini motosikletlerden oluştu. Buna göre yaklaşık her 3 motorlu araçtan birini motosikletler oluşturuyor.

MOTOSİKLETTE ÖLÜM RİSKİ 30 KAT ARTIYOR!

Yoğun trafiğin bulunduğu büyük şehirlerde ve hızı ulaşım için, kırsal bölgelerde ise ucuz ve az yakıt tükettiği için tercih edilen motosikletlerde ölüm riski diğer sürücülerin yaklaşık 30 katı fazla. Türkiye’de otomobil kazasında yaralanma ihtimali ise yüzde 20 iken, motosiklet kazalarında yüzde 80’in üzerinde gerçekleşiyor.