31 bin personel alınacak 31 bin personel alınacak

Manisa'nın ana arterlerinden İzmir Caddesi'nde yaşanan yoğun trafik, hem sürücüleri hem de bölgedeki esnafı bezdirdi. Caddenin Hacı Yahya Camii bölgesinde yolun üç şeritten iki şeride düşmesi nedeniyle tıkanıklık yaşandığını belirten sürücüler, trafiğin rahatlaması için bir formül üretilmesini istiyor.

Kentsel dönüşümünü tamamlayamayan ve alt yapı sorunlarını tam olarak çözemeyen Manisa'daki en büyük sıkıntılardan biri yoğun trafik. Şehri ikiye bölen İzmir-Bursa Karayolu'nda geçtiğimiz yıllarda yapılan alt geçitler trafikte belirli oranda rahatlama sağlasa da kent merkezindeki ana arterlerde yoğunluk ve park sorunu devam ediyor. Özellikle kentin eski yerleşim yerlerinden Karaköy'deki İzmir Caddesi'nde iş çıkışı ve servis saatlerinde trafik kilitleniyor. Yaşanan sorun, bölgede semt pazarının kurulduğu Pazartesi günü hat safhaya çıkıyor.

ŞERİT SAYISI DÜŞÜYOR, TRAFİK DURUYOR

İzmir Caddesi'ndeki yoğun trafiğin en önemli nedeni, yolun Hacı Yahya Camii civarında 3 şeritten 2 şeride düşmesi. Park sorunu nedeniyle sağ şerit daima park eden araçlarla dolu olduğu için normalde 2 şeridi kullanabilen sürücüler, yolun tek şeride düştüğü noktadan itibaren dakikalarca trafikte beklemek zorunda kalıyor. Bölgede yıllardır toplu taşımacılık yaptığını belirten Recep A. adlı sürücü, "Özellikle fabrikaların servis saatlerinde buradan geçiş mümkün olmuyor. Bazen kilometrelerce araç kuyruğu oluyor" dedi.

MOTOSİKLET PARKI YOLU DAHA DA DARALTTI

Bir başka toplu taşıma sürücüsü Metin K. yolun yanlış planlandığını, bu haliyle en azından yoğun saatlerde bölgede trafik polislerinin görev yapması gerektiğini kaydetti. Normalde belirli saatlerde yol kenarında park yasağının bulunduğunu ancak birçok sürücünün buna uymadığını anlatan Metin K., "Yol boyu park olduğu için 3 şeritlik yolun 2'sini kullanabiliyoruz, o da bir anda tek şeride düşüyor. Büyükşehir Belediyesi bir de daracık yola motosikler parkı koymuş, yani park yapılmasa bile yolu belediye daraltmış. Çözüm üretmek yerine sorununu daha da büyütüyorlar" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FORMÜL GELİŞTİRMELİ

Bölgede esnaflık yapan Ahmet Y. ise yolun belediye otobüsleri hariç tek yöne çevrilmesinin trafiği belirli oranda rahatlattığını ancak park eden araçlar ve şerit sayısının bire düşmesi nedeniyle iş çıkışı saatlerinde yine tıkanmalar olduğunu kaydetti. Bu durumun bölgedeki esnafı da olumsuz etkilediğini  kaydeden Ahmet Y. büyükşehir belediyesinin bölgedeki trafiğin daha akıcı olması için formül geliştirmesi gerektiğini ifade etti.