İzmir Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, yerleşkesi Bozyaka'da olan Arama Kurtarma Derneği'ni (AKUT) ziyaret ederek tatbikatlarını yakından izledi. İZMİR(İGFA)- Türkiye'nin en büyük AKUT yerleşkesii olan 1600 metrekarelik Bozyaka'da 12 ay boyunca eğitimler, seminerler veriliyor.  Farkındalık yaratmak için yapılan eğitimler dışında Yerleşkedeki müzede, 17 Ağustos ve Van depremleri, Soma
maden kazası gibi acil durum ve doğal afetler ilgili eşyalar sergileniyor.

AKUT gönüllüleri, 11-13 Kasım tarihleri arasında İstanbul ve Tekirdağ'da gerçekleştirilecek AB ModEX tatbikatına hazırlık amacıyla, Bozyaka Kapalı Pazaryeri'nde kapsamlı bir çalışma yaptı. Denizli, İzmir Yarımada, Kuşadası ve Manisa'dan gelen ekiplerin katılımıyla, olası bir afet durumunda ve sonrasında yapılacaklar gözden geçirildi. Alana kurulan yönetim, lojistik, iaşe, barınma ve karantina çadırlarıyla, AKUT araç ve teçhizatlarıyla tatbikat gerçekleştirildi. Konunun uzmanları tarafından gönüllülere eğitimler verildi.

AKUT'u desteklemeye devam edeceklerini söyleyen Başkan  Selvitopu, "Gönüllülerimize bu önemli ve anlamlı çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyorum. Hepsine ayrı ayrı başarılar diliyorum" dedi.