Manisa'nın Akpınar Mahallesi’nde 3 yıl önce depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Vicdan Karaosmanoğlu İlköğretim Okulu’nun yeni bina inşaatına bir türlü başlanılmadı. Bir eğitim sezonuna daha kendi okullarından çok uzaktaki bir binada başlayan dar gelirli ailelerin çocukları, kilometrelerce uzunluğundaki yolu yürüyerek kat ediyor.

Manisa'da depreme dayanıksız olduğu için yıkılan ancak yenisi yapılmayan okullar zincirine Vicdan Karaosmanoğlu İlköğretim Okulu da eklendi. 3 yıl önce yıkıldığında, en kısa zamanda yenisinin yapılacağı belirtilen yeni binayla ilgili hiçbir gelişme yok. Okul velileri, bu süreçte birkaç kez okul binasının arsasında seslerini kamuoyuna duyurmak için eylem yapmıştı. Ancak yeni binaya ilişkin henüz bir gelişme yok. Okulun çevresinde yaşayan yüzlerce öğrenci, yeni eğitim sezonunda da nakledildikleri Ömer Faruk İlköğretim Okulu’nun yakınındaki binada okumaya devam ediyor.

SERVİS PARASI ÖDEYEMİYORLAR

Dar gelirli insanların yaşadığı bölgedeki velilerin en büyük sorunu servis ücreti ödeyemedikleri için çocuklarını kilometrelerce uzaktaki okula yürüyerek getirip götürmek. Gülbahar Güler adlı veli, "İki çocuğum okula gidiyor. İkisinin okulu da farklı okullar. Çocuğumu Vicdan Karaosmanoğlu'nun geçici binasına götürmem 35 dakikamı alıyor. Çocuğumu okula bırakıp diğer çocuğumu okula bırakıyorum. Neredeyse gün boyu eve giremiyorum. Servis ücretleri 450 TL olmuş. Bu ücreti karşılamaya gücümüz yetmediği için çocuklarımızı kendimiz yaya olarak götürüyoruz. Ben yine iyi durumdayım; 6 çocuğu olup çocuklarının hepsi farklı okullara giden tanıdığımız var. Çocukları okula yetiştiremiyoruz. Okul yıkıldı, 3 yıldır yapılmıyor. Yetkililerden isteğimiz okulumuz artık yapılsın" dedi

HERGÜN 15 KİLOMETRE YÜRÜYORLAR

Havva Turan adlı veli, kendisinin okuyup mezun olduğu okula çocuğunu gönderemediğini belirterek, "Biz servis parası veremiyoruz, çocuğum her gün uzun süre yürümek zorunda kalıyor. Yaklaşık 3 senedir mağdur durumdayız. Devletimiz bizi ve çocuklarımızı unuttu” derken, Hakan Taho adlı veli, "Çocuklarımızı 7-8 kilometre mesafedeki başka bir okula göndermek zorunda kalıyoruz. Gidiş gelip 15 kilometre sürüyor. Yağmurda, çamurda ve şimdi de sıcaklarda çocuklarımızı okula götürüp getirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

'YAĞMURDA AYAKLARI SIRILSIKLAM OLUYOR'

Ender görülen peçeli baykuş yaralı halde bulundu Ender görülen peçeli baykuş yaralı halde bulundu

Murat Gökçe adlı veli, 3 yıldır hem çocuklarının hem de kendilerinin büyük bir mağduriyet yaşadığını belirterek, "Çocuğumu okula bıraktığımda kimi zaman kilometrelerce yürüğü için ayakları sırılsıklam oluyordu. Başkalarının çocukları öğrenci de bizim çocuklarımız öğrenci değil mi? Yazık günah değil mi? Biz bu ülkenin vatandaşı değilmiyiz? Şimdi sıcağın altında çocuklarımız okula gidip-gelmeye çalışıyor. Artık sesimizi duysunlar. Başka bölgelerdeki okulların ihalesi yapıldı ve inşaatına başlanılmak üzere. Böyle bir şey olmaz. Sadece seçimden seçime bizi hatırlamasınlar. Halkın içine giremedikleri için yaşanan sıkıntıları bildikleri yok. Artık yaşanan bu sıkıntıya bir çözüm bulsunlar” ifadelerini kullandı.

'BİR ANNE OLARAK ÇOK ÜZÜLÜYORUM'

Birgül Kazancı adlı okul velisi de servis parası ödeyemediği için çocuğunu her gün kilometrelerce mesafeye götürüp getirmek zorunda kaldığını belirterek, "Eşim şuanda işsiz. Evimizi geçindirmekte zorlanırken, servis ücretini nasıl ödeyebilelim. 3 yıldır sesimizi duyan yok. Bir anne olarak artık bu duruma çok üzülüyorum. Biz okulumuzu istiyoruz. Bizi ikinci plana atmasınlar. Bu okulu yapmayarak ülkenin geleceğine bir kelepçe vuruyorlar” şeklinde konuştu.